Víte, co zasadit do kačírku?

Různé druhy valounků ovlivňují chemismus půdy, proto je důležitý i adekvátní výběr rostlin. Poradíme vám, co zasadit do kačírku i dalších oblázků.

zahradě projevit zajímavým efektem. Horniny ovlivňují chemismus půdy, proto je důležitý i adekvátní výběr rostlin. Lze tak s nimi přinést nejen nový a svěží estetický rozměr. Při plánování záhonu je důležité zvážit tyto faktory pro dosažení harmonického a zdravého prostředí. Poradíme vám, co zasadit do kačírku i dalších oblázků.

Jak působí záhon s kačírkem?

Použití kačírku jako náhrady mulčovací kůry nabízí několik výhod. Zaoblené kamínky dobře propouští vodu, což zlepšuje průsak vody do půdního profilu. Současně pomáhají předcházet stagnaci vlhkosti u kořenů a tím se snižuje riziko hniloby. Jeho použití také výrazně redukuje růst plevele. Kamínkový záhon poskytuje čistý a udržovaný vzhled po dlouhou dobu. Stačí pokryv občasně srovnat hráběmi. Navíc dojde na ulehčení péče o vysazenou flóru tím, že je možné na jeho povrchu stát bez zašpinění obuvi.

Zdroj: Freepik

Které rostliny do kačírku vysadit?

Do kamenných záhonů se hodí vegetace, která si libuje v dobře propustné zemině stabilně zásobované vodou. Zároveň se přízemní vrstva nad oblázky rychleji zahřívá, obzvlášť pokud jde o tmavší variantu kačírku. Proto se zde hodí skalničky, jako jsou dužnaté netřesky a rozchodníky. Mezi další varianty druhů, co zasadit do kačírku patří i bylinky, které preferují tento typ prostředí. Milovníci exotických a neobvyklých rostlin mohou zvolit i mrazuvzdorné kaktusy či sukulenty. Z plodových rostlin je možné vybrat jahody či rajčata.

Jak pečovat o půdu pokrytou pranými říčními valouny?

Ačkoli kačírek pomáhá s drenáží a udržuje půdu dobře odvodněnou, je důležité zajistit, aby rostliny dostávaly dostatek vody. To platí zejména během teplých a suchých období. V této surovině jsou zpravidla hojně zastoupeny živce, které přirozeně uvolňují draslík do zeminy. Ten se postará bohaté nasazení květů a plodů. Pro zvýšený růst může být potřeba upravit hnojící režim tak, aby byla zajištěna vyvážená výživa. Takže je potřebné zvážit i přídavek ostatních esenciálních prvků, jako je dusík a fosfor.

Co zasadit do kačírku bílé barvy?

Klasický kačírek v krémových tónech je v našich končinách velice vzácný. Proto se zpravidla jedná o italský mramor Bianco Carrara. Ten ovlivňuje chemismus půdního profilu úplně jiným způsobem, protože uvolňuje vápník. Tím se mění výběr vegetace na druhy, které si libují v zásaditém prostředí. Ze stromů jsou to javory nebo brsleny. Z keřů budou ve společnosti bílého kačírku prosperovat obzvlášť růže, které bohatě nasazují květy. V přítomnosti krystalických vápenců se daří i středomořským bylinkám, jako jsou levandule nebo šalvěj.

Jak osadit záhon s kačírkem ze žuly?

Jde o jemnozrnnou horninu v barvě soli a pepře, která je složená z minerálů v obdobném poměru jako kačírek. A také uvolňuje draslík, jen v mírně nižší míře. Granit je k dostání zpravidla ve větších frakcích, takže se volba, co zasadit do kačírku tohoto typu zužuje na stromy a keře. Jsou to například stálezelené dřeviny, většina ovocných stromů. Z keřů jsou to borůvky.

Dobrá volba rostlin do kačírku zajistí bohatý růst

Při výběru, co zasadit do kačírku, mramorových či žulových oblázků je klíčové zohlednit změny v chemismu půdy. To se promítá ve výběru rostlin, které nejenže tyto podmínky snesou, ale dokonce v nich budou prosperovat. Správné rostlinné druhy ve spojení s horninami dodají zahradě dokonalý estetický rozměr. Nezapomeňte, že úspěch vaší zahrady závisí nejen na výběru rostlin. Důležitá je i pravidelná péče a údržba, včetně zavlažování, hnojení a kontroly škůdců a nemocí.

Hana Vytopilová
Autor

Hana Vytopilová

Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.

Zájmy: geologie, ekologie, fotografie, dostihy