Jak vytvořit štěrkové záhony efektivně?

Štěrkové záhony jsou skvělým řešením pro ty, kteří hledají elegantní alternativu k tradičním zahradním kompozicím. Poradíme jak na to!

Štěrkové záhony jsou skvělým řešením pro ty, kteří hledají elegantní, nízkoúdržbovou a přesto perfektní alternativu k tradičním zahradním kompozicím. Nejen že přidávají estetický rozměr vašemu venkovnímu prostoru, ale také pomáhají se vsakováním vody. S nimi můžete dokonce snižovat náklady na údržbu. Pojďme se podívat, jak můžete krok za krokem vytvořit elegantní prvek z kamenů a květin na vašem pozemku.

Prvotní plán, jak udělat štěrkový záhon

Nyní se otevírá svět kreativity a strategického rozhodování. Dobře promyšlený projekt nejen zvyšuje komplexní estetickou hodnotu místa, ale také usnadní budoucí údržbu. Barva drtě by měla ladit s designem ostatních prvků zahrady. Jemnější textury jsou vhodné pro menší a detailnější štěrkové trvalkové záhony. Hrubší frakce je efektní na větších plochách. V celkovém kontextu jde o vyjádření osobního stylu tvůrce. Hlavní roli hraje kontrast s harmonií u barev a textur mezi štěrkem a rostlinami.

Zdroj: Freepik

Jak zvolit rostliny do kačírku a drtě?

Důležitá je volba flóry, která vyžaduje slunce nebo prosperuje ve stínu. Kombinování není dobrý nápad. Vše vychází z pozorování oslunění během dne. V obdobném tónu je rozhodování podle totožných preferencí vůči pH půdy a vlhkosti. Nejlepší doba na zasazení mnoholetých rostlin je na jaře nebo na podzim. Tehdy jsou podmínky pro zakořenění optimální. Budoucímu růstu pomůže přidání kvalitní půdy či kompostu pro zlepšení živin v půdě.

Štěrkové záhony na počátku realizace

Prvním krokem je pečlivé vymezení prostoru pomocí kolíků a provázku. V této etapě je ještě prostor pro bezpracné změny. Pokud vše vyhovuje, začíná proces odstranění svrchní vegetace a zeminy. Při tvorbě štěrkového záhonu se vyplatí být o krok vpřed a vytvořit dostatečné jámy pro každou rostlinu. Hloubka kopání závisí na rozměrech kamenů. Pro malou frakci postačí 7 až 10 cm výšky. Větší valouny či drtě potřebují 10 až 15 cm.

Jak připravit prostor pro štěrkový záhon?

Přichází na řadu klíčová otázka - co umístit pod štěrk? Nejefektivnějším řešením je aplikace geotextilie, která zabrání prorůstání plevele. Postačí rozložit ji na dno předem vyhloubené jámy s 5 cm přesahem na všech stranách. V oblastech, kde se plánuje sázet stromy nebo jiné okrasné trvalky, je potřebný speciální postup. Geotextilie se rozřízněte ve tvaru písmene „X“ a případně i vykrojí ve středu odpovídající kruh pro kmen stromu. Po této přípravě je možné zasadit vaše rostliny s kořenovým systémem jen kousek pod úrovní štěrkového záhonu.

Vyplnění štěrkového záhonu

Tato fáze začíná instalací neviditelných obrubníků. Díky nim okrasné kameny a trávník zůstanou odděleny a v harmonii. Při rozmisťování hladkých i ostrohranných hornin v blízkosti květin a stromů je důležitá opatrnost, která předejde poškození. Jakmile bude štěrk na svém místě, pečlivě ho rovnoměrně rozprostřete a posledním krokem bude úprava geotextilie – zastřihněte jakékoli vyčnívající okraje, aby bylo vaše dílo dokonale estetické i funkční.

Štěrková zahrada a její údržba

Údržba štěrkového záhonu s trvalkami je zásadní pro zachování estetiky a funkce v průběhu času. Správná péče zahrnuje několik důležitých kroků, které vám pomohou udržet jeho čistotu, zdraví rostlin a vzhled. Jsou to pravidelná prohlídka záhonu a včasné odstranění plevele, zalévání během horkých dnů, hnojení pro bohatý růst. Nutná je i periodická očista štěrkového záhonu od listí či větviček, prohrabávání a pravidelné přidávání materiálu pro zachování stabilní tloušťky vrstvy po sesednutí.

Hana Vytopilová
Autor

Hana Vytopilová

Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.

Zájmy: geologie, ekologie, fotografie, dostihy