Jak zabavit dítě na pískovišti? Přinášíme 6 tipů

Až příště vyrazíte na hřiště, zkuste některý z našich nápadů, jak zabavit dítě na pískovišti. Velké množství her je potěší. Kdo si hraje, nezlobí.

Pískoviště nabízí nekonečné možnosti zábavy a učení pro děti. S trochou kreativity a představivosti můžete svým ratolestem poskytnout hodiny her. Navíc se přitom naučí novým dovednostem a rozvíjejí svůj mozek. Až příště vyrazíte na hřiště, zkuste některý z našich nápadů, jak zabavit dítě na pískovišti. Je krásné pozorovat své nejdražší, jak se baví a učí současně.

1. Hry s pískem pro hledače pokladů

Připravte si malé plastové hračky nebo speciálně vyrobené mince. Schovejte je v různých hloubkách písku v pískovišti. Děti pak dostanou za úkol je najít. Kromě toho, že je tato aktivita velmi zábavná, rozvíjí smysl pro detail a motorické dovednosti. Je důležité vybrat objekty, které nejsou ostré nebo nebezpečné. Po skončení hry se ujistěte, že všechny objekty byly nalezeny. Obdobné dobrodružství lze připravit i pro malé paleontology. Stačí vzít malé dinosauří hračky na pískoviště.

2. Stavba hradů a městeček

Pískoviště je ideálním místem pro stavění hradů, zámků, celých měst nebo plastik zvířátek. Pomocí formiček a lopatiček může vaše dítko tvořit různé struktury. Písková dráha s tunely pro autíčka je zajímavá pro malé závodníky. Touto tvorbou se učí plánování a práci v týmu s ostatními. Zároveň je tato aktivita skvělým způsobem, jak rozvíjet motorické dovednosti a prostorovou orientaci.

Zdroj: Freepik

3. Vytváření obrazů a vzorů

V písku je možné vytvářet různé obrazy a vzory pomocí přírodních materiálů. Využijete kamínky, šišky nebo listy. Děti mohou například vytvořit obraz slunce z oblázků a větviček nebo dokreslit vzory prsty. Tato činnost rozvíjí kreativitu a výtvarné cítění. Inspirujte se u umělců, kteří tvoří obrazce na plážích z barevných valounů, mušlí nebo odhalováním mokré vrstvy písku, různou velikostí hrábí.

Stejně jako ve sněhu můžete vytvořit "anděly" v písku. Děti si lehnou na záda a pohybují rukama a nohama. Jen počítejte s tím, že si nějaká zrníčka a kamínky odnesete domů.

4. Obchodní hry s pískem

Dalším způsobem, jak zabavit dítě na pískovišti je vytvoření malého obchodu, kde děti mohou prodávat písek nebo jiné "zboží". Jedná se nejen o zábavu, ale také o vzdělávací činnost. Vaše ratolesti se učí základním ekonomickým principům, jako je nabídka a poptávka. Přitom si rozvíjejí sociální dovednosti při interakci s ostatními.

5. Vědecké experimenty

Pískoviště může být skvělým místem pro jednoduché vědecké bádání. Děti mohou zkoumat, jak rychle vsákne voda do sedimentu nebo při jakém množství tekutiny se ze sypké hmoty mění v soudržnou. Mohou bádat nad chováním směsi pod tlakem nebo jaký tvar získá, když ho posypou z výšky. Tyto aktivity rozvíjejí zvědavost a zájem o přírodní vědy. Je však důležité dohlížet na děti, aby nedošlo k nehodám.

6. Hry s pískem a písmenky

V tomto případě nejde o klasické kreslení klacíkem, ale o počátky vzdělávání. Hravou formou je možné ukazovat, jak písmenka vypadají, a jak se píší. Velkým pozitivem je, že se vše odehrává mimo budovy a bez spotřeby papíru či psacích potřeb. Stále je možné zkoušet tentýž znak, opravovat jej a velmi lehce i smazat.

Ať už si vyberete kteroukoli z těchto her, hlavní je, aby se děti bavily, učily se novému a zároveň byly na pískovišti v bezpečí. Doporučujeme vždy pečlivý dohled. To platí, zejména pokud jsou hračky na pískoviště malé a vaše ratolesti by je mohly spolknout či vdechnout. Také zabraňte konzumaci písku. Ale hlavně si ze hřiště odneste příjemné zážitky s vašimi nejmilejšími.

Hana Vytopilová
Autor

Hana Vytopilová

Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.

Zájmy: geologie, ekologie, fotografie, dostihy