Pískoviště a bezpečnost vašich dětí

Pískoviště a bezpečnost vašich ratolestí jsou priorita. Poradíme vám v otázce věku pro počátek her s pískem a jak předcházet všem rizikům.

Když se řekne dětské pískoviště, mnozí z vás se vrátí ve vzpomínkách do svých mladých let, kdy jste strávili hodiny stavěním hradů a vykopáváním tunelů. Je to vzpomínka na bezstarostné období plné tvůrčích her, získávání důležitých zkušeností a hledání nových přátel.

Teď už hřiště navštěvujete v nové roli rodiče. Pískoviště a bezpečnost vašich ratolestí jsou novou prioritou. Poradíme vám v otázce vhodného věku pro počátek těchto her, ohledně zdravotních rizik, a jak jim předcházet.

Od kdy pískoviště prospěje vývoji vašich ratolestí?

Mnoho rodičů se ptá, od kdy na pískoviště brát své potomky. Je to vhodné prostředí pro rozvoj motoriky, kreativních a sociálních dovedností. Neexistuje jednoznačná odpověď na konkrétní časové období, protože každý je jedinečný. Pediatři obvykle doporučují začít s návštěvami v době, když děti začnou samostatně sedět. Je to obvykle kolem 6. až 9. měsíce. V tomto věku mohou děti začít objevovat texturu písku v pískovišti a učit se, jak manipulovat s hračkami.

Zdroj: Freepik

Může mít vaše dítě alergie na písek?

Ačkoli je alergie na samotný písek vzácná, některé děti mohou vykazovat silné reakce na látky, mikroorganismy či pyl, které může sediment obsahovat. Projevy mohou zahrnovat zarudnutí kůže, svědění, vyrážku, nebo dokonce mírné otoky. Pokud si všimnete, že vaše dítě vykazuje některý z těchto příznaků po hraní v písku, je důležité pečlivé očištění a pozorování stavu. V případě silnější reakce byste měli co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Důležitá je konzultace s pediatrem ohledně dalších kroků.

Pískoviště a bezpečnost díky certifikovanému písku

Certifikovaný písek je zpracován a testován tak, aby splňoval všechny bezpečnostní normy. To znamená, že je bez toxických látek, těžkých kovů a rakovinotvorného azbestu. Materiál se testuje v akreditovaných laboratořích podle Vyhlášky č. 238/2011 Sb., o stanovení hygienických limitů písku v pískovištích venkovních hracích ploch. Zde jsou rozepsané veškeré parametry, které musí být splněny. Zaručená je také optimální velikost a správný poměr jednotlivých zrnek mezi 0,01 a 4 mm. Důležitá je i absence velkých a ostrých částic.

Pískoviště a bezpečnost konstrukce

Pískoviště musí být stabilní a pevné. Doporučuje se, aby mělo zaoblené rohy a hrany, což minimalizuje riziko úrazu. Pro stavbu jsou nejlepší ekologické materiály jako dřevo, beton a recyklovatelný plast. Je vhodné vybrat ekologické a neškodné nátěry bez těžkých kovů a toxických látek. Nátěry chrání dřevo před hnilobou a zabraňuje vzniku třísek a odštěpů. Dále je dobré, aby pískoviště bylo vybaveno sluneční clonou nebo pravidelným stínem. Důvodem je ochrana dětí před přímým slunečním zářením.

Pravidelná údržba je prevencí před nemocemi

Správná manipulace je klíčem k udržení zdravotní nezávadnosti. Důležité je pravidelné prohrabávání a míchání vrstev. Pro dezinfekci postačí pravidelný osvit slunečním zářením. O vyhubení škodlivých mikroorganismů se postará jeho UV složka. Není dobré využívat dezinfekční chemikálie, protože mohou způsobit alergické reakce. Rizikový je i trus volně pohybujících se zvířat, proto zakrývejte písek v pískovišti v době vaší nepřítomnosti. Mezi přenašeče zákeřných onemocnění patří zejména kočky.

Závěrem o bezpečí dětských her na pískovišti

Bylo by chybou vynechat období objevování a bezstarostných her na pískovišti. Od kdy s návštěvami začít je velmi individuální. Pediatři doporučují začátek v období, kdy děti už sedí a začínají si samostatně hrát. Ale ten pravý věk pro začátek návštěv je individuální a záleží na rodičích. Vždy vybírejte dobře spravované a bezpečné hřiště s certifikovaným pískem. Samozřejmě je také důležité sledovat děti, aby písek nepozřely.

Hana Vytopilová
Autor

Hana Vytopilová

Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.

Zájmy: geologie, ekologie, fotografie, dostihy