Mramorové oblázky na zahradu jménem Bianco Carrara

Váš pozemek můžete zkrášlit bílými oblázky na zahradu, které jsou úžasně dekorativní, a zároveň mají slavnou minulost. Vyzkoušejte italskou eleganci.

Váš pozemek můžete zkrášlit bílými oblázky na zahradu, které jsou úžasně dekorativní. Dokonce se pyšní slavnou minulostí. Přečtěte si o oblázcích na zahradu Bianco Carrara.

Oblázky na zahradu z Itálie

Mramorové oblázky do zahrady Bianco Carrara pochází z oblasti Apuánských Alp, které se nachází v italském Toskánsku. Lomy v této oblasti mají bohatou historii a naleznete je ve třech údolích. Podle jednotlivých těžebních oblastí se volí jednotlivé obchodní názvy pro mramor různých barev. Historicky je nejoblíbenější bílá varianta pro sochařství se jménem Statuario. Chcete si pořídit slavné bílé oblázky na zahradu? Neváhejte a pořiďte ty správné do vaše exteriéru.

Jaká historie doprovází bílé oblázky na zahradu?

Historie mramoru Bianco Carrara se začala psát za doby bronzové, kdy si tehdejší obyvatelé z místní suroviny vyráběli dekorativní předměty do hrobek. Za římské republiky došlo k počátkům těžby. Přímo v Římě je z tohoto ušlechtilého materiálu postaven mimo jiné i Pantheon a Trajánův sloup. Za éry rozvoje křesťanství byl tento krystalický vápenec využíván pro sochařství i stavbu katedrál ve střední Itálii. Skutečnou slávu zdejší surovině přinesl renesanční umělec Michelangelo, který z ní vytvořil sochy Davida, Piety a další.

Zdroj: Freeimages

Jak přijdou na svět bílé oblázky na zahradu?

Dříve se bílé oblázky na zahradu vybíraly z místních potoků a říček, které přírodně opracovaly hrubě rozpukaný mramor do valounků. V současnosti dochází ke zpracování v tromlovacích strojích, které připomínají auta na převoz betonu. Na kamínky působí voda a brusné prášky společně s třecí silou. Oblázky do zahrady se po omytí velikostně vytřídí a připraví na cestu.

Pytlované bílé oblázky na zahradu

K vám se dostanou bílé oblázky na zahradu Bianco Carrara připravené rovnou v igelitových pytlích s váhou 25 kg. Snadno se s nimi manipuluje a pytle jsou vybavené ventilem, který můžete uzavřít. Oblázky na zahradu tak jednoduše uchováte pro další použití bez vlivu povětrnostních podmínek.

Kde využijete bílé oblázky na zahradu?

Oblázky do zahrady z mramoru využijete do chodníků, jako výplň teras, bezúdržbových ploch nebo s nimi můžete dekorovat okolí rostlin. U oblázků do zahrady si můžete být jistí, že vám při chůzi nepoškodí boty, díky hladkému povrchu. Bianco Carraru použijte k rostlinám, které milují vápník a přirozeně rostou na vápencích, mramorech nebo dolomitech. I za špatných světelných podmínek bílé oblázky zahradu rozzáří. V interiéru jimi můžete ozdobit okolí fontán nebo zimní zahradu.

Zdroj: Freepik

Jak umístit oblázky do zahrady?

Aby se jednalo o opravdu bezúdržbovou plochu, je nutné správně postupovat již od vykopání prostoru, až pro umístění oblázků na zahradu. Ať se jedná o chodníček nebo výplň záhonu či terasy, odstraňte vegetaci a svrchních 5 až 10 cm zeminy. Do vykopaného prostoru umístěte geotextilii, a pak vysypte dostatečné množství bílých oblázků na zahradu. Vyhnete se tak věčnému vytrhávání plevele nebo používání herbicidů.

Proč jsou oblázky na zahradu z Itálie ty nejvhodnější?

Bílé oblázky na zahradu Bianco Carrara jsou plně mrazuvzdorné. Jejich nasákavost vody je menší než 0,5 % objemu, proto je nemůže rozlámat ani rozpínání během přeměny vody v led. Vzhledem k tomu, že je jejich struktura odolná vůči otřesům, považují se i za tvarově stálé. Důkazem je i použití v oblasti sochařství. Proto se rozpadají jen velmi ojediněle. Pokud chcete oblázky na zahradu s bohatou historií a zároveň splňující současné požadavky, je mramor Bianco Carrara tou nejlepší volbou.

Hana Vytopilová
Autor

Hana Vytopilová

Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.

Zájmy: geologie, ekologie, fotografie, dostihy