Jaký pořídit písek do pískoviště? Poradíme

Řešíte hrací plochy pro ratolesti a padla volba na pískoviště? Je dobré vědět něco o vlastnostech písku, se kterým si vaše dítě hraje. Článek vám napoví.

Už od samého rána prosby a dotazy. „Kdy už půjdeme na pískoviště?“ Která maminka by to neznala. Ať už máte to štěstí a pískoviště máte na pozemku u domu nebo musíte na pískoviště na obecní hřiště, je dobré vědět něco o vlastnostech písku, se kterým si vaše dítě hraje. Článek vám napoví.

Jaký písek do pískoviště?

Často si lidé myslí, že je pouze jeden druh písku, který se používá jak na stavbách, tak jako výsyp v dlažbě. A že ten samý písek se dává i do dětských pískovišť. Ale není tomu tak. Písek do dětského pískoviště je specifický v tom, že je testován na nebezpečné látky, proplachuje se od velmi jemných zrn a je přírodní. Takovýto písek je opatřen certifikátem, který lze vyžádat u výrobce či dodavatele.

Nákup písku do pískoviště s ověřením

Certifikovaný písek do pískoviště je nezávadný, bezpečný a netoxický. Neobsahuje azbest, olovo, chemikálie či barviva. Můžete si tedy být stoprocentně jistí, že je vaše dítě v bezpečí. To, že si děti hodí navzájem písek do očí neovlivníte. Alespoň touto maličkostí, jako je nákup certifikovaného písku, můžete přispět ke zdravé hře, při které nemůže dojít k nepříjemnostem v podobě kožní vyrážky nebo v některých případech i poškození plic.

Zdroj: Alamy

Škola hrou

Písek do pískoviště je důležitým výchovným prostředkem ulehčující práci nejednomu pedagogovi. Prckové si s pískem obecně velmi rádi hrají. V dnešní době, kdy je oblíbená výuka Montessori, je pískoviště neodmyslitelnou součástí každého výchovného ústavu. Tento druh výchovy podporuje dítě při rozvíjení jeho poznatků a dovedností přirozenou cestou.

Nejmenší drobečkové se učí jemnou motoriku díky písku v pískovišti a tvorbě báboviček a různých staveb. Předškoláci zase rozvíjí sociální vazby, komunikaci a slušné vychování.

Písek do pískoviště nevhodný

Stavební písek se na dětská pískoviště vůbec nehodí. A to hned ze dvou důvodů. Prvním je, že vaše dítě bude po každém hraní vypadat jako by spadlo do žlutooranžové barvy, protože písek často obsahuje barviva. Nejen že barví pokožku, ale může zanechávat taky žlutohnědé fleky na oblečení, které nejde pořádně vyprat.

Dokonce nejde zcela oprášit z oblečení. Druhým důvodem je, že stavební písek může obsahovat chemikálie a není vhodný k delšímu kontaktu s pokožkou. Písek pro dětská pískoviště neobsahuje žádné takové látky.

Zdroj: Freepik

Dorty z písku jako alternativa báboviček

Který písek je tedy nejvhodnější na bábovičky? Tady se cesty trošku rozchází, protože každý má jiné zkušenosti. Je to tak trochu věda. Většina se ale shoduje na jednom, a to, že ze suchého písku bábovičku ani hrad prostě nevytvoříte. Pokud je písek přeschlý, stačí ho pokropit vodou. Někdy stačí jarní rosa, která opět z písku udělá stavební hmotu pro malé budovatele.

Jemný kačírek se hodí spíše na vysypání kolem pískoviště, bábovičku z něj však neuděláte. Leda tak rozpláclý dort. A to by se dětem moc nelíbilo. Bílý písek je pak vhodný třeba na volejbalová hřiště, kde si prcci mohou také zadovádět. Kdo by neměl rád chození naboso ve vyhřátém písku.

Kateřina Špunda
Autor

Kateřina Špunda

Katka se již od dětských let zajímá o přírodu a ekologii. Není tedy překvapením, že se z ní stal aktivní myslivec. Vzhledem k blízkému vztahu k lesu načerpala dostatek informací a zkušeností v oblasti těžby dřeva a jeho následnému zpracování. Díky tomu je člověkem na svém místě, který dokáže poradit se všemi otázkami, týkající se nejen dřeva, ale i briket a ostatních alternativních paliv na trhu.

Zájmy: myslivost, příroda, ekologie, les