Jaké použít kameny do skalky k rostlinám milujícím vápník?

Pečlivý výběr kamenů na skalku vám zajistí ty nejkrásnější koniklece a orchideje. Přečtěte si návod, jak zařídit tu nejúžasnější skalku z kamenů.

Když se chystáte založit specifickou skalku z kamenů pro pěstování konikleců a orchidejí, musíte pečlivě vybrat druh horniny, aby se těmto vzácným rostlinám u vás dařilo. Přečtěte si, které kameny do skalky jsou pro ně ideální.

Které kameny do skalky potřebujete?

Kameny do skalky jsou různého chemického složení. Ale vy potřebujete specifický druh, který při kontaktu s vodou velice pomalu uvolňuje vápník. Mezi nejdostupnější okrasné kameny na skalku tohoto typu patří mramory. Ty jsou dostupné v nepřeberném množství barevných variant od bílé po černou či v odstínech červené a hnědé v široké paletě od nejsvětlejších po tmavé.

Jsou lepší ostrohranné nebo zaoblené?

Když se podíváte na přirozené prostředí horských terénů, dominují tam drsně rozeklané skály a z nich odpadající fragmenty. Tohle je přirozené prostředí pro skalku z kamenů. Zachovejte jej i v domácích podmínkách použitím kamenných drtí. Zaoblené valounky se nachází v okolí klidných vodních toků nížin. A to nejsou vhodné kameny do skalky, které by připomínaly rozeklané Alpy s přirozeným výskytem vápenomilných rostlin.

Zdroj: Pixabay

Jak velké kameny na skalku potřebujete?

Potřebujete je v tom nejširším rozsahu frakcí. Ty velké použijete jako dominantní a v základech skalky. Drobné kamínky do skalky najdou své místo v blízkosti rostlin. Vzhledem k jejich velkému měrnému povrchu budou lépe uvolňovat při zalití vodou rozpustný hydrogenuhličitan vápenatý. Tato sloučenina je potřebná pro kvalitní růst a bohaté nasazení květů.

Jak postupovat při tvorbě skalky z kamenů?

Pokud máte pozemek ve svažitém terénu, máte jednodušší realizaci. Jen si pečlivě naplánujete, kam který kámen na skalku umístíte. Ale když je vaše zahrada rovinatá, nevyhnete se tvorbě umělého kopce. Ty největší kameny umístěte do základů, mezi ně dejte menší. Společně budou fungovat jako drenáž po zasypání hlínou. Pak přijdou na řadu estetické kameny, které ozdobí povrch. Následuje výsadba rostlin a jejich blízké obsypání drobnými kamínky na skalku.

Zdroj: Freeimages

Kde najdeme předlohy kamenné skalky?

V našich podmínkách jsou nejlepším příkladem vápencové oblasti Českého a Moravského krasu. Na Moravě ještě Beskydy s přirozeným výskytem konikleců a orchidejí. V zahraničí jsou to Tatry a celé Alpy se svými rozeklanými vrcholy. Právě z této oblasti pocházejí ty nejkrásnější mramory, které můžete použít právě pro tvorbu vaší kamenné skalky. Ty nejvhodnější rostliny vždy najdete ve specializovaných zahradnictvích. Přesun rostlin z volné přírody je nepřípustný.

Jaké mramory jsou k dostání?

Sněhobílá Bianco Carrara v podobě drtě je ideální. Těží se v několika údolích v Itálii nedaleko Sieny. Má bohatou historii v sochařství. Oblíbil si jej renesanční sochař Michelangelo Buonarroti. Dalším oblíbeným mramorem je Rosso Verona v růžové barvě, dokonale doplňuje květy orchidejí. Barevnost mramorů je tak rozmanitá, že si vždy vyberete ty nejlépe ladící kameny na skalku.

Hana Vytopilová
Autor

Hana Vytopilová

Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.

Zájmy: geologie, ekologie, fotografie, dostihy