Mramor v komplexních informacích

Mramor nás okouzluje svou krásou a elegancí. Není pouze zázrakem, který vznikl v hlubinách Země. Neustále připomíná sílu přírody, která nás obklopuje.

Mramor nás okouzluje svou krásou a elegancí. Není pouze přírodním zázrakem vzniklým v hlubinách Země. Je i užitnou surovinou, která ve všech formách lahodí oku. Pomáhá zachovat vlhkost v půdním profilu, protože ulehčuje vsakování srážek. Esteticky doplní každou rostlinu. Je to kámen, který neustále připomíná sílu přírodního světa, který nás obklopuje.

Mramor – hornina mnoha tváří

Mezi časté materiály nacházející se v zemské kůře patří mramor. Složení je poměrně jednoduché, protože se jedná jen o kalcit. Občasné příměsi jiných minerálů způsobují jeho pestré zabarvení a žilkování. Červené tóny způsobuje hematit, zelené chlority či serpentinit, limonit žluté, přeměněná organická hmota černé. A pokud je bílý – jedná se o vysokoprocentní mramor. Vznik je připisován metamorfóze v zemské kůře pod vyšším tlakem a teplotou. Velmi často vytváří celá pohoří, příkladem jsou nedaleké Alpy.

Zdroj: Freepik

Využití mramoru je široké a dlouhodobé

Pokud hledáte skvělou dekorativní surovinu do interiéru i exteriéru, správnou volbou je mramor. Tvrdost a dokonalá leštitelnost je základní vlastností tohoto krásného nerostu. V Toskánsku často uvidíte církevní stavby, jejich zdrojem pro stvoření byl mramor. Výskyt v nedaleké Carraře jej k tomu předurčil. Tuto horninu si oblíbil i slavný renesanční sochař Michelangelo Buonarroti. Pro sochu Davida také využil lokální surovinu – Statuario mramor. Vlastnosti jako odolnost a mírná průhlednost propůjčují, nejen tomuto dílu, nesmrtelnost.

Mramor – využití a dekorace v exteriérech

V dnešní době jsou dobře dostupné mramorové kamínky z mnoha světových lokalit. Každý si může pořídit metamorfovaný krystalický vápenec jako náhradu mulčovací kůry. Na rozdíl od stromové borky nepodléhá plísním ani rychlému rozpadu, proto jsou oblázky a drtě dobrou volbou. Také vydrží silnou mechanickou zátěž, proto dokonale vyzdobí i pochozí plochy nebo příjezdové cesty k domu.

Mramory s jedinečnými vlastnostmi

Každá variace oplývá výjimečnými charakteristikami. Například bílý Bianco Carrara má extrémně nízkou nasákavost vody, proto v mrazech nepraská. K dostání je i vzácný řecký mramor. Oblázky z Thassosu obsahují drobné štěpné plošky, které třpytí jako čerstvě padlý sníh. Černý Nero Ebano se na slunci zahřívá, proto zabraňuje růstu plevele. Mramorový štěrk z něj se využívá na hroby. Zlatý Giallo Siena rozzáří každý kout zahrady. Rosso Verona vytváří romantickou náladu díky intenzivní růžové barvě s okrovým tónem.

Jak zařídit, aby mramor nepotřeboval pracnou údržbu?

Přírodní kámen - mramor dobře vzdoruje povětrnostním vlivům, proto je práce s ním snadná. Pro zachování vnějšího živého odstínu postačí občasné prohrabání plochy. Vnitřní barevnost jednotlivých druhů je stálá. Při zakládání dekorační plochy nebo chodníčku je vhodné položit geotextilii ještě před samotným vysypáním kamínků. Ta zabrání růstu vytrvalého plevele a věčnému vytrhávání.

Srovnání mramor vs. žula

Mnoho zahradníků řeší dilema při výběru žula – mramor. Rozdíl je v mineralogickém složení a zásadním ovlivnění pH půdy. Granit se skládá převážně z křemene, živců a slíd. Proto se hodí ke flóře, která vyžaduje původní neutrální až kyselou zeminu. Naopak při zálivce mramorové oblázky a drtě do půdy vytrvale dodávají hydrogenuhličitan vápenatý. Proto se přidává k rostlinám, které milují zásadité prostředí. Obě horniny jsou velmi často využívané, jen je třeba řádně promyslet kombinování s květenou na pozemku.

Hana Vytopilová
Autor

Hana Vytopilová

Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.

Zájmy: geologie, ekologie, fotografie, dostihy