Zahrada kolem domu v symbolice kamenů

Zahrada kolem domu je soukromou oázou, kde se setkáváme s přírodou. Jak můžeme zajistit, aby náš pozemek byl skutečným rájem pro smysly a duši?

Zahrada kolem domu je soukromou oázou, kde se setkáváme s přírodou. Je místem relaxace, nacházení vnitřního klidu a harmonie. Jak můžeme zajistit, aby náš pozemek byl skutečným rájem pro smysly a duši? Odpovědí mohou být okrasné kameny, které mají schopnost pozitivně ovlivnit atmosféru celého pozemku a udělají z něj místo plné energie a mystické pohody.

Zahrada kolem domu a její elementy

Kamenné prvky v zahradě kolem domu přinášejí pocit rovnováhy. To zlepšuje vnímání prostoru. Mohou sloužit nejen jako dekorace, ale i jako různé stavby pro zachování integrity, ale i plného soukromí. Položení kamenných chodníků nebo cest definuje trasy a přidává strukturu. Kamenné zdi symbolizují sílu a stabilitu. Mohou fungovat jako opora a úprava zahrady kolem domu do teras a stupňů.

Jak působí ojedinělé prvky na zahradu kolem domu

Velké horninové exempláře a sochy umístěné na strategických místech dodají pozemku sílu a pevnost. Kamenné nebo květinové záhony s hranicemi vytyčenými pomocí valounů mohou přispět k oddělení jednotlivých částí zahrady. Vodní prvky jako jezírka či vodopády přináší do zahrady kolem domu aktivní život. Takové místo je zároveň napajedlem a přiláká ptáky či užitečné včely.

Zdroj: Freepik

Barevné okrasné zahrady kolem domu

Tóny barev hrají významnou roli při vytváření atmosféry v zahradě kolem domu. Okrasné kameny poskytují širokou paletu možností. Každý druh horniny může mít svůj charakteristický odstín, který ovlivňuje náladu a celkovou atmosféru. Současně vizuálně oslovuje a také přispívá k pohodě a relaxaci. V takové zahrádce je možné dosáhnout těsného spojení s přírodou.

Teplé odstíny pro vitalitu

Kamenné prvky v hřejivých tónech, jako jsou červená, oranžová a hnědá, evokují pocit vitality a energie. Tyto barvy jsou ideální pro oblasti zahrady kolem domu, kde chcete podpořit aktivitu a pozitivní náladu. Například umístění takto laděných kamenných dekorací poblíž venkovního posezení nebo terasy může přidat do zahrady živelnost. Z dostupných mramorů mají toto vyznění například medově zlatý Giallo Siena, tlumeně červený Rosso Verona, oranžový Rosa Corallo, kaštanový Marrone nebo železitý pískovec Rainbow.

Chladné barvy pro uklidnění

Na druhé straně mohou chladné odstíny, jako je modrá, zelená a šedá, působit uklidňujícím způsobem. Takto tónované kameny jsou skvělé pro místa, kde hledáte relaxaci a klid. Mohou být umístěny u vodních prvků, jezírek, dokonale působí v blízkosti zenových zahradních aranžmá pro podporu meditace a odpočinku. Pro tyto účely se hodí temně šedý Nero Ebano, bílý klenot Bianco Carrara, ledově šedý Ice Blue, pruhované valouny Angel Stone, černá břidlice Ardesia Nero nebo žula Granito Montorfano.

Zahrada kolem domu je kontaktní

Hmatový zážitek má významný vliv na pocity a prožitky. Okrasné kameny nabízejí široké spektrum způsobů kontaktu – od hladkých a lesklých valounů až po hrubé a drsné povrchy lámaných hornin. Tyto textury jsou pro smysly velmi příjemné a přispívají k celkovému pozitivnímu vnímání zahrady kolem domu. To vše napomáhá zjištění, že dotykový zážitek s přírodou je uklidňující až meditační.

Hana Vytopilová
Autor

Hana Vytopilová

Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.

Zájmy: geologie, ekologie, fotografie, dostihy