Kamenné fontány do zahrady nebo na terasu

Mezi okouzlující doplňky patří kamenné fontány do zahrady nebo na terasu. Jsou symbolem elegance, klidu a harmonie s přírodou. Chcete poradit s výběrem?

Mezi okouzlující doplňky patří kamenné fontány do zahrady nebo na terasu. Jsou symbolem elegance, klidu a harmonie s přírodou. Tento typ zahradního prvku je vyrobený z odolných hornin. Je ideální volbou pro ty, kteří chtějí svému venkovnímu prostoru dodat nádech tradiční krásy. Tekoucí voda přináší relaxační atmosféru a úlevu od každodenního shonu.

Co je to kamenná fontána do zahrady?

Design může být různorodý, od jednoduchých a minimalistických tvarů, které zdůrazňují přirozenou krásu okrasných kamenů až po složité a detailně zpracované sochařské práce. Malé exempláře se hodí i na terasu. Kamenné fontány do zahrady jsou architektonický a umělecký prvek. Kombinují přírodní krásu hornin s uklidňujícím působením tekoucí vody. Tento typ doplňku je vytvořen zpravidla z mramoru, žuly, vápence nebo pískovce. Horninový element propůjčuje nejen estetickou hodnotu, ale také vysokou odolnost vůči povětrnostním vlivům a opotřebení.

Jak funguje vodní fontána na zahradu?

Princip je založen na kombinaci jednoduchého, avšak efektivního systému oběhu vody. V srdci každé zahradní kamenné fontány se nachází čerpadlo s elektrickým pohonem. Po nasátí z nádrže je voda čerpadlem tlakově vedená nahoru skrze kamennou strukturu až k výtokovým bodům. Z nich tryská ven a vytváří kouzelný vizuální a zvukový efekt tekoucí vody. Pohyb pokračuje přes různé úrovně, až se vrátí zpět do nádrže.

Zdroj: Freepik

Proč si pořídit některý typ zahradní fontány z kamene?

Zvuk tekoucí vody je odnepaměti považován za jeden z nejvíce uklidňujících. Ke snížení stresu, zlepšení koncentrace a navození mentální pohody napomáhá právě i zahradní fontána. Kámen je jedinečný svými vlastními barvami, texturami a vzory. To znamená, že vždy jde o originální umělecké dílo. Takový prvek může sloužit jako centrální bod zahrady nebo terasy. Voda ochlazuje okolní vzduch a přináší osvěžení. Různé ptáky či motýly přiláká možnost napít se. Tím se zvýší biodiverzita zahradního systému.

Výběr kamenné fontány podle stylu zahrady

Při výběru je důležité zohlednit celkový styl. Tradiční typ pozemku doplní ornamentální kamenné zahradní fontány, které jsou inspirované antikou, renesancí či barokem. Přinášejí pocit elegance a historického bohatství. Moderní nebo minimalistické zahrady vyžadují čisté linie a jednoduché geometrické tvary, které odrážejí současné estetické hodnoty. Přírodní styl doplní fontány z neopracovaných kamenů nebo pískovce, které zachovávají přirozenou texturu hornin.

Jak velká fontána na zahradu se bude hodit?

Správná velikost kamenné fontány do zahrady by měla být v harmonii s měřítkem a proporcemi venkovního prostoru. Na malém pozemku nebo na omezené terase může být rozměrný prvek příliš dominantní. Také může prostor opticky zmenšit. Naopak v rozlehlé zahradě malá fontánka zapadne a nepůsobí výrazně. Mezi vysoké stromy nebo do okolí větších budov se hodí štíhlý vodní prvek. Zatímco nižší a širší fontána může lépe ladit se zahradním nábytkem nebo keři.

Závěrem o oblíbeném vodním prvku

Kamenné fontány do zahrady jsou nejen krásným, ale i užitečným doplňkem venkovního prostoru. Přináší relaxaci, krásu, osvěžení vzduchu v horkých letních dnech a kontakt s přírodou. Správná volba může znamenat rozdíl mezi obyčejnou zahradou a magickým útočištěm, kam se budete vždy rádi vracet.

Hana Vytopilová
Autor

Hana Vytopilová

Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.

Zájmy: geologie, ekologie, fotografie, dostihy