Umíte začlenit dekorační kameny do interiéru?

Estetické dekorační kameny patří do interiéru jako spojení s přírodou a moderním designem. Přijměte nekonečnou nabídku možnosti, jak oživit každý prostor.

Estetické dekorační kameny patří do interiéru jako spojení přírody s moderním designem. Od valounů různých velikostí až po drtě společně s monolity z ušlechtilého mramoru či žuly nabízejí nekonečné možnosti, jak oživit každý prostor. V tomto článku se podíváme na různé způsoby, jak můžete horniny a minerály využít ve vašem domě.

Jak zakomponovat kámen do interiéru a doplnit nábytek?

Dekorační kameny do interiéru mohou vytvořit okouzlující atmosféru. Ploché valouny nebo kousky břidlice lze využít jako působivé podstavce pod čajové svíčky. Mohou být samostatně nebo ve skupinách. Velké a těžší exempláře s rovnou stabilní základnou poslouží jako knižní zarážky. Estetické barevné mramory v drobné formě se hodí jako výplň vázy s aranžmá ze suchých květů. Kdo je šikovný, využije kamínky i po zalití do epoxidové hmoty. Vzniknou tak například originální podložky pod hrnky.

Umí kámen v interiéru vylepšit stolek či skříňku?

Použití kamene jako materiálu pro stolní desky je elegantním a trvanlivým řešením. Postačí k tomu například zbývající šlapák z rekonstrukce zahrady. Kdo je zručný, vytvoří si také dřevěnou či kovovou konstrukci, na kterou stačí plochý nášlapný kámen posadit. Malé kameny dokáží zastoupit tradiční úchyt na zásuvkách. Dodají nábytku osobitý a jedinečný vzhled. Vyberte vhodný tvar a připevněte jej odolným lepidlem.

Zdroj: Freepik

Jedinečný okrasný kámen do interiéru

Mezi zástupem obyčejných se vždy objeví jeden výjimečný dekorační kámen do interiéru. Může připomínat postavu, zvíře, vzdálenou horu nebo pohoří, vodopád či kaňon. V asijské kultuře se podobným jedinečným zástupcům svého druhu říká „suiseki“. Každý kus má svou speciálně vyřezanou dřevěnou podložku „dai“, do které dokonale zapadne. Hodnota historických nebo podobou věrných exemplářů se může pohybovat v astronomických výškách. Jedná se o globální koníček a čeští sběratelé se sdružují v klubech.

Dekorační kameny do interiéru vytvoří i malou zahrádku

Kdo nevlastní rozsáhlý pozemek, může si pořídit krajinnou scenérii třeba do starého nádobí. Hlavní inspirací jsou zenové zahrady. Do nich se hodí jemný písek nebo teraco drtě. Ty se pravidelně uhrabávají do centralizovaných vzorů, které připomínají vlny kolem většího kusu horniny či minerálu. Ale není potřeba soustředit se pouze na asijský způsob. Salátovou mísu lze osadit sukulenty nebo netřesky a začlenit je mezi ostrohranné kameny. Stejným způsobem je možné transformovat i staré a nevyužívané akvárium.

Senzorické dekorační kameny do interiéru

Pro lidi pracující v kancelářích je vhodné vytvoření koutku s různými druhy kamenů. Nejlepší jsou ty, které nabízejí různé textury pro dotyk. Hladké říční kameny, drsný žulový povrch nebo jemně broušený mramor poskytují různé senzorické zážitky. Pro reflexní masáže nohou jsou výborné dřevěné bedýnky vyplněné valouny. Na stimulační chůzi je potřeba postupné zvykání chodidla.

Užijte si dekorační kameny do interiéru plnými doušky

Ať už preferujete tradiční nebo netradiční přístupy, dekorační kameny do interiéru nabízí neomezené možnosti, jak přidat prvek přírodní krásy a elegance do bytu. Nebojte se experimentovat s různými velikostmi, barvami a texturami. Vytvoříte tak prostor, který nejlépe vyjadřuje vaši osobnost a styl.

Hana Vytopilová
Autor

Hana Vytopilová

Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.

Zájmy: geologie, ekologie, fotografie, dostihy