Krásná zahrada moderního typu

Moderní krásná zahrada kombinuje elegantní design, funkčnost a ekologii. Inspirujte se pro vytvoření osobního prostoru, který bude estetickým skvostem.

V dnešní uspěchané době je pozemek kolem domu nejen místem odpočinku a relaxace, ale také projevem životního stylu. Moderní krásná zahrada kombinuje elegantní design, funkčnost a často i udržitelné prvky. To vše reflektuje současné trendy v architektuře. V tomto článku vám přinášíme inspiraci pro vytvoření osobního prostoru, který bude nejen útočištěm, ale i estetickým skvostem.

Jednoduché moderní zahrady

Základem moderní a krásné zahrady je minimalismus a čistota linií. Základní geometrické tvary a rovné linie působí elegantně a přehledně. Využití betonových prvků, dřevěných palubek, kamenných dlaždic nebo dekoračních valounků a drtí může vytvořit efektní harmonický prostor. Není důvod mít strach experimentovat s různými materiály a texturami do moderní zahrady. Inspiraci lze nalézt v jednoduchých zenových zahradách, japonské architektuře, ale i hygge stylu severské kultury.

Zdroj: Freepik

Moderní zahrada je i zelená střecha

Moderní užitné plochy nemusí být omezeny pouze na zem. Přitížená střecha je také krásná nenáročná zahrada. Odolný a pestrobarevný kačírek v podkladu se stará o ekologické zachytávání srážkové vody. Tím je vyřešen zdroj na zalévání. Navíc si tu lze vytvořit soukromý relaxační prostor plný rostlin v květináčích. Krásná zahrada v soukromí na vrcholu kubistického domu zlepšuje kvalitu ovzduší. Navíc pomáhá regulovat a stabilizovat teplotu v domě.

Může být i na malém prostoru pěkná zahrada?

Nedostatek místa a velkou touhu po zahradničení vyřeší vertikální zahrada. Zavěšené květináče či naskládané břidličné kameny mohou být nejen krásné, ale i praktické. Do zeminy v drobných nádobách se vyplatí přidat drcené lávové kamínky. Ve svých dutinách kumulují vodu a živiny jako zásobárnu. Kromě nenáročných netřesků a sukulentů umožňují i pěstování bylinek, rajčat, paprik a zeleniny. Stačí si vybrat vhodný pěstební prostor, přidat zeminu a pravidelně dodávat živiny. Radost z vlastních produktů přijde brzy.

Krásná zahrada zahrnuje i udržitelnost a ekologii

Krásná zahrada by měla být ekologicky šetrná. Mezi tyto aspekty patří plné využití dešťové vody pro zavlažování. Proto je vhodné vytvořit rezervoár, kde se nebudou množit komáři a zůstane zachovaná kvalita H2O. Mezi další prospěšné činnosti patří kompostování, které navrací živiny zpět do půdy. Výhodný je výběr vhodných rostlin, které jsou odolné vůči místnímu klimatu a škůdcům. Do moderní zahrady patří i solární lampy nebo ekologické materiály z lokálních zdrojů. Jako příklad slouží prané říční valouny nebo „labský“ kámen.

Krásná zahrada po celý rok je snem zahradníka

Vždy se vyplatí naplánovat výsadbu flóry, která je výrazná i v zimě. Sytou zelenou vynikají borovice a další jehličnaté stromy. Hřejivý pocit barevnosti dodají vínové větvičky a plody dřišťálu, které potěší drobné ptactvo. Intenzivně zbarvenou kůru mladých výhonů mají i vrba červenokřivolaká a svída krvavá. Na jaře potěší první poslové jara sněženky či bledule. Jejich cibulky je možné zakoupit a nepotřebují žádnou péči. Pro letní záplavu květů se hodí růže, či široké spektrum letniček. O podzimní explozi žluté a červené se postarají listy opadavých stromů.

Jak si udělat krásnou zahradu?

Kromě estetického vzhledu by moderní zahrada měla být místem pro relaxaci a odpočinek. Pohodlné venkovní posezení, decentní osvětlení pro večerní atmosféru a třeba i malé jezírko nebo fontána mohou vytvořit ideální prostor pro odpočinek po náročném dni. Minimální údržbu potřebují plochy zaplněné okrasnými kameny ve formě valounků a drtí. Doplní i rostliny v záhonech. Radost a chuťové zážitky vykouzlí prostor pro letní grilování. Tohle si zaslouží každý, komu patří krásná zahrada.

Závěrem pro všechny zahradníky

Moderní zahrada je více než jen prostor okolo domu. Je to místo, kde se snoubí krása, funkčnost a udržitelnost. Ať už preferujete minimalistický styl nebo bohatou rozmanitost, vždy se snažte vytvořit prostor, který odráží vaše osobní preference a potřeby. Nechte se inspirovat současnými i nadčasovými trendy. Nebojte se přidat i něco ze svého. Vaše krásná zahrada může být dokonalým odrazem životního stylu a přístupu k přírodě.

Hana Vytopilová
Autor

Hana Vytopilová

Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.

Zájmy: geologie, ekologie, fotografie, dostihy