Co je kačírek a jaká může být cena kačírku?

Víte co je kačírek? Představíme tento vysoce univerzální materiál společně s jeho vlastnostmi. Víte, jaká je cena kačírku? Objasníme její určení.

Víte co je kačírek? Představíme tento vysoce univerzální materiál společně s jeho vlastnostmi. Kam všude se hodí? Máte přehled o tom, jaká je cena kačírku? Ukážeme vám aspekty, které se na výsledné částce podílí. Zjistěte, jaká forma nákupu je výhodná pro různé typy projektů, kdy je lepší prané říční valouny zaměnit za mramor a další užitečné informace.

Co je kačírek v pohledu geologa?

Jsou to jedinečné kameny z celého povodí řeky, vyhlazené a tvarované stovkami let neustálého působení vody a písku. Znamenají více než jen přírodní úkaz. Jsou symbolem trvalosti, krásy a neustálé proměny. Každý si může podobným sytě zbarveným materiálem vyzdobit zahradu. Velikosti kamenů se mohou značně lišit - od mikroskopických oblázků po velké balvany. Všechny frakce se získávají praním říčních sedimentů a vytříděním. Ty nejmenší tvoří písek, následuje kačírek 4/8, 8/16 a 16/32 a největší exempláře se nazývají labák.

Zdroj: Freepik

Praný kačírek – cena za těžbu a zpracování

Náklady vznikají při samotném hledání ložiska, vypracování projektu, odvozu horní vrstvy zeminy a zachycení vody v nádržích pro čerpadla, kde se později pere kačírek. Cena za tunu se postupně zvyšuje i lidskou prací, spotřebou energie a opotřebením strojů. Do této kategorie patří i způsob, jak se dopraví a připraví kačírek. Cena m3 je vyšší při pytlování než u suroviny volně ložené na korbě nákladního auta.

Když nehraje roli cena – kačírek z exkluzivní suroviny

Nestačí vám klasický kačírek praný? Cena speciální suroviny se může lišit v závislosti na několika faktorech. Mezi hlavní atributy patří velikost, barva, jedinečnost tvaru, a také původ materiálu. Je možné pořídit specifické kameny, které jsou vzácné nebo pocházejí ze vzdálených lokalit, například z Itálie. V tom případě se o náklady na dopravu navýší i cena kačírku. 1 m3 se v hodnotě může lišit v závislosti na tom, zda jsou kameny zakoupeny v surovém stavu nebo zda byly dále strojově zpracovány pro specifické použití.

Bílý kačírek – cena vyvážená elegancí

V některých případech je těžké pestrobarevné říční valouny zakomponovat. V ten okamžik padá volba na kačírek bílý. Cena je trochu vyšší, ale převýší ji nadčasová vizáž chodníčku. Totéž platí i u dalších variant v totožném odstínu. K sehnání jsou oblázky černé, šedomodré, v syté růžové či medově žluté. Lze s nimi vytvářet kontrastní plochy nebo naopak celou zahradu sladit v jedné barvě.

Sežeňte kačírek levně právě pro váš projekt

Chcete šetřit efektivně? Vypočítejte přesný objem pro kačírek kolem domu. Cena za menší váhu baleného materiálu se vyplatí. Proč platit za něco, co nevyužijete? Na první pohled je levnější nákladním autem dovezený kačírek. Cena za m3 bývá velice příznivá. Ale když potřebujete jen zásyp drobného úseku, např. okapového chodníku, stačí pouze pytlovaná forma balení.

Vyberte si optimální kačírek

Když nakupujete chytře, cena kačírku vás nezaskočí. Prané říční valouny lze najít u prodejců kamenů, v zahradních centrech, nebo u specializovaných internetových obchodů s přírodními materiály. Oblázky z kačírku nebo mramorů tak nabízejí nekonečné množství možností pro použití ve venkovním i vnitřním prostředí. Jejich přirozená krása, odolnost a flexibilita umožňují kreativní a funkční využití v širokém spektru designových projektů.

Hana Vytopilová
Autor

Hana Vytopilová

Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.

Zájmy: geologie, ekologie, fotografie, dostihy