Stručný návod jak položit kačírek na vašem pozemku

Kačírek je tradiční materiál používaný v Česku. Základem je správný postup položení kačírku, pak vám bude dlouhou dobu dělat radost. Jak na to?

Tradiční český materiál z místních okrasných kamenů je kačírek. Má obrovskou pestrost nejen v paletě barev, ale i způsobech využití. Vždy je správnou volbou. Pojďte si přečíst o tom, jak položit kačírek, aby život v jeho společnosti byl bezstarostný.

Představujeme kačírek na zahradu

Kačírek je přírodní směs zaoblených kamenů s velikostí nad 4 mm. Získává se proplachováním a tříděním říčního materiálu. Zdroje jsou prakticky po celé České republice. Těžba probíhá v pískovnách v blízkosti současných nebo dávných koryt řek. Kačírek se třídí do frakcí, velikost nejmenších valounků a největších valounů je oddělena lomítkem.

Je kačírek v zahradě vhodnější než mulčovací kůra?

V první řadě je potřeba zmínit klasickou polemiku, zda je vhodnější mulčovací kůra nebo kačírek. Mulčovací kůra je tvořena lehkými fragmenty, které snadno rozfouká vítr. Je tvarově nestálá a snadno podléhá plísním. Naproti tomu kačírek je tvarově, chemicky stálý a mrazuvzdorný. Rozhodně nikdy nezplesniví. Stále leží na svém místě a pokud ho občasně prohrabete, tak se ani mech neuchytí.

Zdroj: Freepik

První kroky postupu jak položit kačírek

Chystáte se v brzké době položit kačírek v zahradě? Základem je správná příprava, vyhnete se prorůstání plevele a zašpinění v případě záhonů vyplněných okrasnými kameny. Pokud připravujete zbrusu novou plochu, určitě si ji vyznačte kolíky a provázky. Dalším krokem je odstranění původní vegetace a vykopání svrchní části zeminy. Minimální hloubka závisí od velikosti frakce kačírku. Na drobný potřebujete zhruba 5 cm, na velké valouny už je nutných 10 a víc centimetrů.

Podklad kačírku v zahradě

A jsme u otázky, co dát pod kačírek. Nejlepším řešením je geotextílie, kterou položíte do vykopané jámy. Přesah musí mít minimálně 5 cm. V místech, kde zasadíte stromy nebo okrasné rostliny, rozstřihněte geotextílii do písmene X a doprostřed malý kruh pro kmen stromu. A částečně zasaďte vybranou flóru, horní část kořenového systému musí být jen pár centimetrů pod plánovanou výškou kačírku.

Zdroj: Freepik

Uložení kačírku v zahradě

A dostáváme se k finále pokládky, a tím je vyplnění vykopaného prostoru kačírkem. Připravte neviditelné obrubníky, pokud okrasné kameny sousedí s trávou, hranice mezi nimi bude stálá. V okolí květin a stromů se sypáním postupujte opatrně, aby nedošlo k poškození. Až budete mít kačírek v zahradě kompletně uložený, uhrabejte jej a zastřihněte vyčnívající okraje geotextílie.

Kačírek je skvělý materiál se spoustou výhod

Mezi hlavní benefity umístění kačírku do zahrady patří odvodnění a přitom zadržení vlhkosti v hlubších částech profilu půdy. Jedná se o prakticky bezúdržbový povrch. Zbavíte se nutnosti vytrhávat plevel a používat pesticidy. Kačírek nezvětrává a je odolný nízkým teplotám, proto se nemusí pravidelně a často obměňovat.

Nákup kačírku

Už víte, kde bude dobré položit kačírek v zahradě? Vypočítejte si potřebný objem a z nabídky našeho e-shopu Stonex.cz vyberte požadované množství z nabídky na paletě. Vždy vezměte o trochu víc, bude se hodit. Kačírek je pytlovaný a nevypotřebované množství můžete uschovat pro další pokládku kačírku do zahrady Rozvoz je po území České republiky zdarma.

Hana Vytopilová
Autor

Hana Vytopilová

Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.

Zájmy: geologie, ekologie, fotografie, dostihy