Středomořské okrasné zahrady u rodinných domů

Vytvoření okrasné zahrady u rodinných domů ve středomořském stylu je o vzpomínkách na letní dovolenou. Vybudujte si svůj ráj!

Vytvoření okrasné zahrady u rodinných domů ve středomořském stylu není jen o výsadbě určitých druhů rostlin. Je to o evokaci pocitu, atmosféry a estetiky, která je typická pro idylické pobřežní regiony Středomoří. Tento osobní prostor v sobě nese esenci slunných dní, svěžího vzduchu a relaxačního prostředí. Vybudujte si svůj ráj, kde budete vzpomínat na dovolenou.

Základní prvky středomořské okrasné zahrady kolem domu

Tato zahradní architektura se vyznačuje několika klíčovými prvky, které společně vytvářejí její jedinečný charakter a atmosféru. Přírodní kámen v hřejivé okrové až červené či krémové barvě je výrazným charakteristickým elementem. Kamenné cesty, patia a zídky přidávají rustikální a tradiční vzhled. Dalším doplňkem jsou velké terakotové květináče, do kterých se sází oleandr, vavřín nebo olivovník. To vše doplňují bylinky jako levandule, rozmarýn, tymián, šalvěj či oregano. Tyto rostliny přispívají k rozmanitosti vůní a textur.

Jaké horniny využít do okrasné zahrady u domu?

Výběr materiálu ovlivní atmosféru. Pro dlažbu a cestičky se hodí nepravidelné nášlapné kameny s rustikálním vzhledem. V tomto ohledu jednoznačně vítězí pískovcové dlaždice Modak v tlumené červené barvě. Jejich příjemný lesk dodá dlažbě hřejivý akcent. Lze je doplnit mramorovou drtí, která vyplní spáry. V oblasti jsou slavné sopky Vesuv, Etna nebo Stromboli. Proto se do záhonů jako náhrada mulčovací kůry hodí láva v červenohnědé barvě nebo černá varianta. Velké kusy přidávají autentičnost sopečné krajiny.

Zdroj: Freepik

Předzahrádka ve středomořském stylu

Okrasná zahrada před domem je vizitkou majitele. Je vizuálním symbolem elegance a přírodní krásy. Na přitažlivosti získá opět spojením zemitých barev, textur a kontrastních tvarů. Vše společně vytváří uklidňující prostředí. Přístupová cesta k domu by měla být rovná a dlážděná. Lemování upravenými záhony pokrytými kamennou drtí je samozřejmostí. Vhodné je pravidelně rozmístění pečlivě upravených rostlin v terakotových květináčích. Odolná levandule vždy udělá radost. Solární osvětlení vykouzlí příjemnou večerní atmosféru.

Další tipy pro vytvoření dokonalé atmosféry

Jde o celkový pocit a prostředí, které odráží charakter a estetiku oblastí Středozemního moře. Kombinujte hladké terakotové povrchy s drsnými kameny a měkkými texturami rostlin. Pergoly nebo altány mohou poskytnout potřebný stín a zároveň sloužit jako krásný estetický prvek. Například popínavá vinná réva může tyto struktury přeměnit na zelené útočiště. Vhodně zvolený zahradní nábytek vše doplní. Pomyslnou třešničku na dortu dodají keramická amfora, dekorativní sluneční hodiny, mramorová socha či skleněné mozaiky.

Co je to xeriscaping?

Tento pojem označuje metodu zahradního krajinářského designu, která minimalizuje potřebu umělého zavlažování a závislosti na vodě. Je to typický přístup ve středomořských okrasných zahradách u rodinných domů. Za vznikem stojí spojení řeckého slova „xeros“ (suchý) a anglického „escape“ (uniknout) a doslovně si jej lze vyložit jako „unikání suchu”. Zaměřuje se na výběr rostlin, které jsou přirozeně odolné vůči nedostatku vody. Zahrnuje i kamenné mulčování pro snížení odpařování a strategické plánování pozemku s nízkými nároky na údržbu a vodu.

Existuje řešení pro zastíněný pozemek?

Vytvoření středomořského typu zahrady v zastíněném místě vyžaduje kreativitu a ochotu experimentovat s rostlinami a designem. Mezi flóru, která toleruje méně světla patří máta, myrta či stálezelená bobkovišeň. Opět se vyplatí použití kamene v okrových a červených tónech, terakotové květináče a amfory. Večerní atmosféru vyladí solární nebo řetězové osvětlení, které připomíná procházky po městech.

 

 

Hana Vytopilová
Autor

Hana Vytopilová

Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.

Zájmy: geologie, ekologie, fotografie, dostihy