Poradíme, kde sehnat kameny na skalku

Ponořte se do tajů zahradnictví, kde každý kámen má svůj příběh a čeká, až se stane součástí vašeho pozemku. Víte, kde sehnat kameny na skalku?

Ponořte se do tajů zahradnictví, kde každý kámen má svůj příběh a čeká, až se stane součástí vašeho pozemku. Víte, kde sehnat kameny na skalku, které jsou jedinečné a budou dělat radost? Prozkoumejte všechny možnosti prodejních míst. Oživte svou zahradu pomocí nákupu přírodních skvostů. Díky nim naleznete inspiraci pro malou skalku nebo pro plán rozsáhlého zahradního projektu.

Zahradnické obchody a centra s osobním výběrem

Specializované prodejny pro zahradníky jsou portálem do světa kamenných divů. Mezi řadami pečlivě uspořádaných pestrých oblázků, drtí a velkých lámaných kamenů mnoha druhů najdete vše pro vaši tvorbu. V nabídce jsou zpravidla i ohromující monolity. Součástí bývá i poradenství a někdy i možnost odvozu až před dům. Výhodou je rozsáhlý výběr, ale zároveň je nutné počítat s vyšší cenou. Jde o místo, kde sehnat kameny na skalku s rodokmenem.

Stavebniny se skalkovými kameny

Ve stavebninách je k dostání řada objemných kamenů za příjemné ceny. Tyto horninové krásky jsou připravené pro velké skalkové projekty. U těchto exemplářů je potřebné pečlivě vyhledat pohledovou stranu. Za příplatek je možné objednat odvoz a uložení do zahradních scenérií. Menší monolity je možné nechat naložit na přívěsný vozík a v klidu si samostatně umístit na vybrané místo.

Zdroj: Freepik

Kamenolomy s velkými kameny jednoho druhu

V kamenolomech se každodenně těží a zpracuje jeden nebo jen několik málo rozdílných druhů hornin a minerálů. Jde o jedno z míst, kde koupit kameny na skalku, která bude vypadat velmi autenticky. Každý kus kamene, který zde objevíte, byl formován silami přírody po miliony let a nyní čeká, aby byl objeven a dostane nový účel. Zpravidla jsou zde připravené separované drtě a velké exempláře, které je nutné přepravit svépomocí.

Pískovny s oblázky

Na březích a v dávných terasách řek leží kameny, hladké jako samet a lesklé jako zrcadlo. Tyto vyhlazené a tvarované úlomky hornin a minerálů, zpracované neúnavným tokem vody, jsou jako dary od samotné řeky. Místa s těžbou, propíráním a separací říčních sedimentů jsou ideálním místem, kde sehnat kameny do jezírka. V našich končinách se tímto způsobem těží kačírek či „labák“. Zaoblené kameny jsou připravené vysypané v kuželech s označením frakcí a lze je zakoupit na váhu.

Internetové obchody s pestrou nabídkou

Jde o jedno z míst, kde lze sehnat kameny na skalku i do jezírka z pohodlí obývacího pokoje. V nabídce můžete najít unikátní kameny z celého světa, které dodají skalkové zahradě osobitý charakter. Tento typ prodeje umožňuje vyhnout se impulzivním nákupům. Každá položka oblázků či drtí různých velikostí a monolitů má své vlastní fotografie a popis, který objasní jejich použití. Součástí platby za horniny a minerály je většinou i odvoz až před bránu vašeho domova. Jde o nejvíce komfortní způsob pořízení kamenného materiálu.

Volná příroda

Nepřeberná nabídka druhů hornin a minerálů se nachází na našem území. Za odvoz jsou dostupné veškeré geologické poklady. Jedinou podmínkou je získání povolení ke sběru od majitelů. Také je potřeba dodržovat Horní zákon a vyhnout se vyhrazeným nerostům, které náleží státu. Mnoho oblastí je součástí zvláště chráněných území, kde je zakázán jakýkoliv sběr kamenů. Proto jsou nejlepší volbou suroviny ze starých kamenolomů, které nejsou předmětem ochrany přírody. Druhou variantou jsou z polí sesbírané kameny po domluvě se zemědělci.

Hana Vytopilová
Autor

Hana Vytopilová

Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.

Zájmy: geologie, ekologie, fotografie, dostihy