Kde koupit křemičitý písek a proč byste ho měli chtít?

Křemičitý písek si najde uplatnění na zahradě, stavbách i při sportu. Pojďte si přečíst kde ho koupit a jak jej využít. Vše čtěte v našem článku.

Trochu zaprší nebo roztaje sníh, zahrada je pod vodou a mění se v rozbahněné kluziště, trávník mizí v nenávratnu. Je mnoho způsobů, jak tento stav vylepšit, jedním z nich je křemičitý písek. Pojďte si přečíst kde koupit křemičitý písek a jak jej využít.

Vlastnosti křemičitého písku

Křemičitý písek má skoro stoprocentní zastoupení zrn křemene s velikostí do 2 mm. Křemen je velmi odolný chemicky i mechanicky. Tyto vlastnosti jej předurčují k použití tam, kde je potřeba vzdorovat vlivům počasí a mechanické zátěží. Křemičitý písek neobsahuje minerály fungující jako pojivo, proto je dokonale sypký v suchém stavu. To je výhodou při zapravování do povrchů a spár dlažby.

Použití v zahradě

Křemičitý písek funguje v trávníku jako drenážní materiál, kdy pomáhá rychlejšímu vsakování vody do hlubších vrstev. Používá se pro jílovité půdy, kterou odlehčí. Křemičitý písek je nejlepší využít už při výsevu trávníku přimícháním do horní vrstvy zeminy. Ale pokud už máte vzrostlou trávu, nezoufejte – dá se zapravit do půdy pomocí válců s provzdušňovacími bodci. Na zahradě je vhodný na vysypání chodníčků a ploch, jeho bílá barva rozzáří každé místo.

Zdroj: Freepik

Volný nebo pytlovaný písek

Pokud se ptáte, kde koupit křemičitý písek v množství ideálním pro použití u domu, jsou dvě možnosti. První je zjistit, kde se křemičitý písek těží, zajet pro něj, naložit do vozíku a odvézt domů. Překážkou může být velká vzdálenost a tím vysoká cena dopravy nebo absence auta. Druhou možnosti je nakoupit již pytlovaný písek u specializované firmy. Je pohodlné objednat si křemičitý písek z domova a už jen počkat, až ho přivezou k vám.

Porovnání cen a výhod

U těžaře je cena za tunu křemičitého písku nižší bez započítání dopravy, ale výskyt aktivních ložisek je omezený na oblast u České Lípy, Chebsko a Podkrkonoší. Svou roli tedy hraje i vzdálenost. Cena pytlovaného křemičitého písku je vyšší, ale nemusíte jej kupovat po celých tunách. Výhodou je také praktická manipulace s pytlem písku o váze 25 kg. U dobrých prodejců je v ceně už započítaná doprava bez ohledu na vzdálenost.

Hana Vytopilová
Autor

Hana Vytopilová

Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.

Zájmy: geologie, ekologie, fotografie, dostihy