Kde koupit kačírek k domu i na zahradu?

Když příroda tvoří, vznikají skutečné poklady. Jedním z nich je praný říční štěrk, známý také jako kačírek. Víte, kde si ho můžete pořídit?

Když příroda tvoří, vznikají mnohdy skutečné poklady. Jedním z nich je praný říční štěrk, známý také jako kačírek. Jeho důkladně zakulacené kameny jsou vyleštěné vodou a jemným pískem při transportu z hor do nížin. Oblázky pestrých barev nabízejí nejen estetický zážitek, ale i praktické využití. Nyní je tento přírodní materiál snadno dostupný pro každého, kdo chce přinést kousek přírody do svého domova nebo zahrady.

Ekologický kačírek na zahradu

Použití praného říčního štěrku je také ekologickou volbou. Jedná se o chemicky inertní přírodní materiál, který je plně recyklovatelný. Současně jde zpravidla o lokální surovinu, která dopravou a s ní spojenými emisemi snižuje ekologickou zátěž. Například opracované italské mramory mají za sebou cestu kamionem dlouhou až 800 km, což zvyšuje nejen dopravní náklady, ale současně i spotřebu fosilních pohonných hmot.

Zdroj: Freepik

Jak na koupi kačírku?

Koupit kačírek je snadné, ale každý záměr potřebuje jiný objem. Na zahradu k vysypání menších ploch ve vegetačních dlaždicích potřebujete pořídit mnohem menší množství než na opravdu rozsáhlé rekultivační projekty. Tomu je nutné zvolit adekvátní způsob dodání suroviny. Kačírek k domu je dostupný ve specializovaných stavebninách, zahradních centrech, ale i v mnoha e-shopech s možností dodání až domů.

Kačírek od těžaře

Přímo u zdroje lze pořídit velké množství čerstvě propraného kačírku. Zpravidla je nutné počítat s vlastním odvozem na vozíku a nákupem vážených říčních oblázků. Druhou variantou je odvoz pomocí nákladního auta. Bývá zde výběr z mnoha frakcí, které jsou průběžně vysypávané do velkých kuželovitých hromad v areálu těžebny.

Surovina z betonárny

Zakoupit kačírek je možné i v provozovnách na výrobu a dovoz betonových směsí. Opět se prodává na váhu 200, 500 a více kg nebo individuální objem oceněný po propočtu skutečné hmotnosti z pojezdové váhy. Nevýhodou je nutnost vlastního odvozu. Také se může stát, že kačírek bude i přes důkladné propláchnutí znečištěn cementem.

Praný říční štěrk ze specializovaných obchodů

Ve větších obchodních centrech se stavebninami a zahradních centrech je možné pořídit si vážený nebo balený říční kačírek. Zde je možné kontaktovat odborného pracovníka a zajistit si i poradenství pro výpočet správného objemu a volby optimální frakce. Zpravidla jsou zde k dostání i jiné dekorační suroviny.

Pohodlný nákup pytlovaného kačírku na e-shopech

Internetové obchody nabízí balený říční štěrk. Z komfortu obývacího pokoje lze objednat některou z celkových vah balených kamínků, které se svým objemem hodí pro různě velké projekty. V každém pytli je 25 kg oblázků. Součástí nabídky je i dodání až před bránu domova. Také někteří prodejci nabízejí telefonické poradenství a online kalkulátory objemu. To pomůže určit potřebné množství kačírku v ideální velikosti valounů podle individuálních specifikací zákazníka.

Jak si poradit s výběrem praného říčního kačírku?

K dostání jsou zpravidla tři velikostní frakce. Označení rozměrů nejmenších a největších kusů v milimetrech je napsané v názvu pomocí číslic, které jsou oddělené lomítkem. 4/8 je vhodná pro podsypy, jako kamenná výplň vegetačních dlaždic, doskočiště pro dětská hřiště, jako ozdobná směs či jako plnivo betonu. 8/16 se hodí pro dekorační a drenážní zásypy či do betonu. 16/36 se využívá pro maskování jezírkové folie, pro zásypy všech druhů a do odvodňovacích systémů.

Kolik kačírku objednat?

Pro orientační výpočet je nutné znát objem prostoru, který chcete vyplnit kačírkem. Hustota štěrku se může lišit, ale obvykle se pohybuje kolem 1,5 až 1,8 tuny na m3. Pro tento výpočet můžeme použít průměrnou hodnotu. Takže potřebujete přibližně 1,65 tuny praného říčního štěrku, abyste zaplnili prostor o velikosti 1 m3.

Hana Vytopilová
Autor

Hana Vytopilová

Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.

Zájmy: geologie, ekologie, fotografie, dostihy