UPOZORNĚNÍ:

Aktuální energetická situace vyvolala zvýšený zájem o pevná paliva, vlivem čehož

může dojít v ojedinělých případech k prodloužení termínu dodání zboží až o 1 týden.

DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ.

Ceny produktů včetně dopravy po celé ČR

Zákaznická linka

604 22 88 55

PO-ČT 7:30 - 16:00, PÁ 7:30 - 15:00

Zadejte PSČ a získáte lepší ceny pro váš region

Vydáno: 07.08.2022 | Autor: Hana Vytopilová

Kameny vždy dokáží zahradu zkrášlit, vytvářet tajuplné cesty a zákoutí, ale i zlepšit její funkčnost. A přitom nevyžadují pravidelnou péči a jsou nadčasové. Jaké kameny do zahrady nejlépe vybrat, a jaký mají účel, to se dozvíte v následujícím článku.

Kameny v hlavní roli nebo jako doplněk

Kamínky do zahrady patří, a jsou vždy ozvláštněním. Můžete z nich vytvořit samostatný dominantní prvek nebo jen doplněk do zahrady plné květů a stromů. Suchomilné rostliny jistě ocení ve svém okolí kameny. Jiné potřebují pro růst přímo podporu určitých hornin, které při omývání deštěm do půdy uvolňují minerály důležité pro jejich existenci

Voda v zahradě díky kamenům

Kamenné drtě a valouny v zahradě umožňují rychlé stékání vody do půdy, snižují odpařování a vodu v zemině zadrží. Zahradní kameny tedy mají důležitou funkci v koloběhu vody. Pokud rostliny zaléváte ráno, většina vody se dostane do spodních vrstev půdy. Hodí se to pro teplomilné květiny, které mají rády vlhké kořeny, a přitom prohřátou nadzemní část s listy. Totéž platí i pro ovocné a okrasné stromy, které si libují ve stejných podmínkách.

Bezúdržbové plochy

Prvním z nápadů, jak využít kamínky na zahradu jsou větší plochy pokryté kamennou drtí nebo valounky. Ideální je nejdříve odstranit svrchní vrstvu půdy, položit geotextílii a na to vysypat okrasné kameny. Získáte tak prakticky plochu, o kterou není nutné se starat. Nejvíce estetické jsou jednobarevné plochy nebo kombinace maximálně dvou barev kamenů. Můžete volit mezi kamennou drtí nebo valounky v různých velikostech, nabídka je široká.

Společnost pro rostliny

Kameny v zahradě může využít i v okolí samostatných stromů a květin. Než začnete, ověřte si, které kameny má daná rostlina ráda. K azalkám se hodí láva LapilloRosso, která v jarním období podtrhne barvu květů a temnou zelenou listů. Láva průběžně zásobuje rostliny vláhou a živinami z jejích pórů. Ke sbírce konikleců se hodí bílé kamínky na zahradu, jako je mramor Bianco Carrara. Nejen, že bílá barva zdůrazní fialové ochmýřené květy, ale podpoříte i jejich růst. Koniklec běžně roste v blízkosti hornin s obsahem vápníku.

Cestička v romantické zahradě

Každá romantická zahrada by měla mít cestu ke svému tajemství, třeba malému altánku nebo lavičce skryté pod stromem. Cestičku, po které projdete v každém počasí, můžete vytvořit z kamenných drtí nebo valounků. Barvu zvolte podle toho, zda chcete pěšinku přitahující oči, na to jsou vhodné světlé kamenné drtě. Pokud toužíte po cestičce nepříliš výrazné na pohled, nejlepším výběrem jsou tmavší kameny.

Nákup kamenů

Ptáte se, kde sehnat kameny na zahradu, aby byly optimální pro vaše účely? První možností je nákup v místě těžby, ale tam seženete jen místní materiál. Ve specializovaných prodejnách a e-shopech jako je Stonex.cz, kde naleznete širokou nabídku, s výběrem z drtí nebo valounků různých velikostí a barev. Pohodlně a v klidu můžete okrasné kameny vybrat z domova a vyladit celou zahradu k dokonalosti. Každý druh kamenů do zahrady je detailně popsaný a zajistí vám i dovoz.Probíhá načítání polohy ...
Aplikuje se kupón ...