Jaké nášlapné kameny jsou k sehnání?

Nášlapné kameny patří do všech druhů zahrad. Umožní přejít čistou nohou po pozemku za každého počasí. Chcete se vyznat v nabídkách a vybrat ty nejlepší?

Nášlapné kameny patří do všech druhů zahrad. Umožní přejít čistou nohou po pozemku za každého počasí. Chcete se vyznat v nabídkách a vybrat ty nejlepší? Představujeme šlapáky z indického pískovce, pokladu z podhůří Himaláje. Tato hornina je tradičním materiálem pro stavbu věčných hinduistických chrámů. A v současnosti si jej můžete pořídit i na svůj pozemek.

Proč si vybrat šlapáky z indického pískovce?

Tento materiál je velmi odolný vůči opotřebení, což z něj činí ideální volbu pro místa s častou frekvencí chůze jako jsou zahrady či terasy. Jde o přírodní zdroj, který poskytuje organický vzhled. To může přidat rustikální nebo tradiční charakter k jakémukoli venkovnímu prostoru. Jako přírodní kámen je často považován za ekologicky udržitelnější možnost ve srovnání s umělými materiály. Nášlapný kámen mnoha výhod.

Zdroj: Freepik

Jak odolné jsou nášlapné kameny z exotických hornin?

Šlapáky z indického pískovce mají vysokou odolnost vůči různým povětrnostním podmínkám, včetně mrazu a deště. To z nich dělá vhodnou volbu pro venkovní použití. Indický pískovec je relativně snadný na údržbu. Pohodlně snáší i pravidelné čištění. Občasné ošetření stačí k udržení jeho krásy a dlouhodobé funkčnosti. Po krátké době získají nášlapné kameny atraktivní patinu, která mu propůjčí osobitý vzhled.

Nášlapný kámen Crazy Mint

Světle béžový pískovec má neutrální barvu, která nechá vyniknout různobarevným květinám a keřům v jeho blízkosti. Obsahuje jemnozrnný písek ve společnosti jílové složky, která se také stará o jeho silné stmelení. Vydrží pravidelné procházení, aniž by u něj došlo k zásadním změnám.

Nášlapný kámen Crazy Golden Leaf

Zlatohnědý až okrový materiál je v hřejivých tónech. Dokonale doplní rostliny zbarvené ve škále od žluté po tmavě rudou. Je velmi podobný pískovcům, které se od minulosti používaly v české architektuře, ale převyšuje je odolností. Proto se hodí jako šlapák do zahrad a skalek k roubenkám.

Nášlapný kámen Modak

Velmi výrazný okrově červený pískovec vznikl v aridním neboli pouštním klimatu. O jeho tón se stará vyšší obsah železa v podobě hematitu. Podobnou barvu mají české permské pískovce. Ty ovšem nejsou tak tvrdé jako indická surovina. Modak je krásně kontrastní vůči všem odstínům zelené.

Nášlapné kameny Crazy Autumn Gray a Crazy Nerro Assoluto

O škálu šedé až černé barvy se postaral obsah organické složky. Jde o neutrální tóny, které je možné sladit k veškeré flóře i okolním materiálům. Jde s jejich pomocí nahradit již ochozené a erodované břidlicové nášlapy, aniž by byla porušena předchozí atmosféra. V letních měsících se v jejich okolí koncentruje díky temné barvě horký vzduch. Na to je potřebné pamatovat a využít je u rostlin, které si v teple libují.

Kde je možné využít šlapáky nepravidelných tvarů?

Nášlapné kameny jsou často používány v zahradách nebo parcích pro vytváření přírodně vypadajících cest mezi záhony, trávníkem nebo jinými zahradními prvky. Nepravidelné kameny mohou poskytnout stabilní a esteticky příjemnou cestu kolem bazénů, zabraňuje sklouznutí na mokrém povrchu. V tradičních japonských zahradách jsou tyto kameny často používány pro vytvoření cest, které vedou přes klidné a meditativní prostředí. Skvěle poslouží i jako podklad pod bonsaje či suiseki.

Hana Vytopilová
Autor

Hana Vytopilová

Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.

Zájmy: geologie, ekologie, fotografie, dostihy