Jak využít kačírek na střechu

Plochá střecha s kačírkem je estetická i ekologická. Může vám poskytnout nové místo k relaxaci. Stručný návod vám ukáže, jak na to.

Jednoduché kubistické domy strohých rovných linií vypadají stylově. Jedním z ekologických nápadů, jak využít přírodní materiály pro tyto stavby, je aplikovat kačírek na střechu. Pojďte si přečíst o výhodách a postupu při realizaci.

Plochá střecha s kačírkem

Říká se jim přitížené střechy a jsou to vodorovná zakončení staveb, na kterých fungují jako ochrana hydroizolace před UV zářením různé přírodní povrchy. Základním požadavkem pro tento projekt je plochá střecha. Kačírek nepotřebuje prakticky žádnou údržbu, proto ho označujeme jako nejvhodnější. Největším plusem je, že ze střechy můžete zachytávat dešťovou vodu do rezervoárů a použít ji pro zalévání zahrady.

Zdroj: Freeimages

Jak postupovat při pokládce kačírku na střechu?

Nadchl vás tento nápad? Ve stručnosti se podíváme na postup pokládky kačírku na střechu. Základem je kvalitní odvodnění a mírný spád, uvážlivě vybírejte střešní vpusti, vtoky či kontrolní šachty. Na samotnou asfaltovou nebo betonovou střechu položte tepelnou izolaci a pak kvalitním lepidlem připevněte hydroizolaci. V případě, že dojde k poškození této fólie, lépe se protékající místo hledá, když je nahoře. Na ně přijde vrstva geotextílie, jejíž přesahy se horkovzdušně svařují.

Kterou frakci kačírku na střechu je nejlepší použít?

A teď přijde na řadu vysypání kačírku na střechu, který nahrazuje mechanické ukotvení. Vybírejte raději větší frakci 16/32, protože se v ní neuchytí náletové dřeviny a jiné rostliny. Přesnou tloušťku vrstvy vám vypočítá statik podle znalosti síly větru a okolního terénu. Většinou se výška kačírku na střechu pohybuje okolo 5 cm. Pravidlem je, že v rozích je až dvojnásobná.

Zdroj: Freepik

Kladné vlastnosti střechy s kačírkem

Jestli se chystáte na takovou stavbu nebo její rekonstrukci, vždy spolupracujte se statikem a architektem. Jako vylepšení je třeba zmínit i hlukovou a tepelnou izolaci vnitřních prostor. Kvalitně provedená plochá střecha s kačírkem se přímo nabízí i jako místo pro příjemné posezení a opalování. K tomuto účelu potřebujete ještě položit dlaždice, které nepoškodí izolační fólie, nebo dostatečně silnou vrstvu kačírku na tzv. pochozí části střechy.

Jaké jsou další pozitivní a negativní vlastnosti střechy s kačírkem?

Shrňme si tedy výhody a nevýhody plochých střech s kačírkem. Pozitivem je estetická hodnota a přispění k zachytávání dešťové vody a samozřejmě je s tím spojená ekologie. Z technologické stránky se zbavíte nutnosti perforovat parozábranu šrouby či nýty. Hydroizolace má delší životnost díky absenci UV záření. Mezi negativa musíme uvést zpoždění odvodu srážek a růst řas, které mohou zkrátit provozuschopnost fólií.

Kde nakoupíte kačírek na střechu optimální frakce?

Zalíbila se vám tato varianta přitížené střechy s kačírkem? V naší nabídce najdete kačírek ideální frakce pro tyto účely. Pytlovaný materiál je uložen na paletách s váhou od 400 kg. Rozvoz je pro Českou republiku zdarma už od jedné palety.

Hana Vytopilová
Autor

Hana Vytopilová

Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.

Zájmy: geologie, ekologie, fotografie, dostihy