Jak využít dekorační valouny do zahrady?

Začněte s tvůrčí prací s valouny do zahrady a pak se kochejte pohledem na výsledek. Projděte se po vámi realizovaných oblázkových cestičkách, užijete si to.

V současnosti pohodlně seženete různě velké i barevné kameny, které vytvoří tu správnou uklidňující atmosféru. Ty nejkrásnější vždy zdokonalí vaši tvůrčí práci a jsou doplňkem okrasných rostlin. Přečtěte si pár nápadů, jak umístit valouny do zahrady.

Představení valounů do zahrady

Typickou vlastností valounů je zaoblenost. Vzniká přírodně unášením a obrušováním ve vodních tocích nebo strojově - tromlováním. Valouny jsou různého mineralogického a horninového složení, zakoupit se dají druhově vytříděné i ve směsi. Příkladem mixu hornin a minerálů je klasický český kačírek. Valouny na zahradu přináší úžasnou barevnost a stabilitu tvarů.

Kam patří valouny v zahradě?

Všude, kde je přítomná voda, můžete umístit valouny do zahrady. Dno zahradního jezírka vždy vysypávejte drobnými oblázky. Zakulacení působí jako prevence protržení podkladové fólie. Na přikrytí přesahujících kusů použijte velké okrasné kameny. Zahradním vodopádům také sluší zaoblené valouny různých velikostí. V horní i spodní části bývá silný proud, a tak dochází k obrušování kamenů.

Zdroj: Freepik

Kamenná instalace se skalničkami a valouny v zahradě

Značná část lidí používá valouny do skalky, ale tam vypadají nepatřičně. Vhodnější nápad, jak umístit valouny do zahrady, je koryto vyschlého vodního toku. Přestože se jedná o imitaci, dodržujte přírodní podmínky, za kterých byste podobný potok bez vody našli. Jsou to zahloubení pod terén, tvorba zákrut připomínající meandrování a použití různě velkých kamenů. Mezi valouny zasaďte teplomilné skalničky s drobnějšími květy i listy. V horkém letním období se v prohlubni bude koncentrovat horký vzduch.

Jak s valouny do zahrady vytvoříte lem záhonů?

Z valounů na zahradě můžete vytvořit obrubu záhonů. Jedinou komplikací je složitější zakracování trávy, pokud s ní větší valouny hraničí. Tomu se můžete vyhnout, když použijete klasický nebo neviditelný obrubník pro zastavení šíření trávy. A jako podklad pro velké kameny použijete menší oblázky. Efektně působí větší žulové valouny v barvách soli a pepře mezi menšími jednobarevnými kamínky.

Pěšiny z valounů na zahradě

Cestičky se hodí do romantických zahrad plných okrasných květin a stromů. Valounky vás snadno dovedou k lavičce, altánku nebo třeba místu s udírnou. Pro ně použijte drobné oblázky, po kterých se dobře chodí. Bílé valounky i valouny vypadají velmi efektně i ve večerních hodinách a ani za svitu měsíce se neztratíte mezi keři. Samozřejmě i decentní valouny v červených a hnědých tónech využijete a zabráníte přemokření v exponovaných místech. Ať už mají kamínky jakoukoliv barvu, bosá chodidla vám při procházce namasírují stejně.

Zdroj: Freepik

Doplňky architektury z valounů na zahradě

Moderní domy skvěle doplní více či méně rozsáhlé bezúdržbové plochy zaplněné valouny. Ať se rozhodnete pro pokračování v jednom tónu nebo kontrastní barvě, plánujte pečlivě. Geometrické obrazce tvořené různými odstíny v rámci jednoho kamenného záhonu oddělujte neviditelnými obrubníky, ať se nemíchají barvy. Valouny do zahrady vždy umístěte až po aplikaci geotextílie do vyhloubeného prostoru. Ta zabrání prorůstání plevelů a zbytečného používání pesticidů na jejich likvidaci.

Valouny v zahradě a jejich výhody

Velmi variabilní je použití valounů do zahrady. Jejich hlavní funkcí je zadržení vody v hlubších vrstvách půdy, odkud mohou rostliny v době sucha čerpat. Také při dešti pomáhají valounky rychlejšímu vsakování a zabrání přemokření povrchu. Fungují podobně jako mulčovací kůra, ale nepodléhají tak lehce přírodním vlivům. Estetická hodnota přírodních materiálů je vždy vysoká, proto ji využijte, kdekoliv vás napadne. V nabídkách naleznete valouny na zahradu místního původu i zahraniční provenience.

Kde nakoupíte valouny do zahrady

Náš e-shop s různými druhy kamenů Stonex.cz nabízí i valouny do zahrady mnoha barev a frakcí. Kameny jsou pytlované pro jednodušší manipulaci a přenášení po vašem pozemku. Doprava je momentálně v rámci České republiky zdarma už od jedné palety.

Hana Vytopilová
Autor

Hana Vytopilová

Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.

Zájmy: geologie, ekologie, fotografie, dostihy