Jak a kde použít oblázky v interiéru?

Objevte inspirující způsoby, jak začlenit oblázky do vašeho interiéru a jak pomocí nich neotřele proměnit váš domov.

Oblázky mohou zpříjemnit jakýkoliv prostor od koupelny po obývací pokoj. Jaké jsou nejběžnější příklady využití? V tomto článku se dozvíte několik dalších kreativních způsobů, jak tento přírodní element začlenit do designu vašeho interiéru.

Oblázková podlaha

Jde o velice oblíbený způsob použití oblázků, většinou formou pokládky kamínků do betonu nebo jiného pojiva. Kromě estetické funkce poskytují kamínky i příjemnou masáž chodidel. Proto se této možnosti využívá často v koupelnách. Pro maximální pohodlí a bezpečnost je třeba vybrat oblázky s plochým povrchem a zajistit odtok vody. Pokud toužíte po podlaze s kameny, ale s hladkým povrchem a minimální údržbou, zvolte kamenný koberec. V tomto případě se kamínky zalévají pojivem a podlaha je pak hladká, bez spár a odolná.

Dekorativní stěny z oblázků

Oblázky mohou být použity k vytvoření dekorativních stěn v jakékoliv místnosti vašeho domu. Taková stěna může být ústředním bodem v obývacím pokoji, kde přitahuje pozornost a dodává místnosti přírodní ráz, nebo klidným pozadím ve studovně, kde podpoří relaxační a inspirativní atmosféru. Pro zvýraznění přírodní krásy kamenů je vhodná kombinace s nepřímým osvětlením, které zdůrazní texturu a barvu oblázků a vytvoří na stěně fascinující hru světel a stínů. Přírodní kameny na stěnách také vylepšují akustiku a pomáhají s regulací vlhkosti v místnosti.

Zdroj: Freepik

Kousek přírody za sklem

Vytvořte si vlastní malou zahrádku v teráriu. Oblázky pomáhají udržet vlhkost a skvěle se na nich daří kaktusům a sukulentům. Pohled na dekorativní kousek zeleně potěší nejen v obývacím pokoji, ale i v pracovně nebo koupelně. Kamínky a oblázky je možné vyzdobit i životní prostor vašich domácích mazlíčků obývající akvária, terária či paludária (kombinace akvária a terária skládající se z podvodní i nadzemní části). Vhodně zvolené a umístěné kameny živočichům nasimulují jejich přirozené prostředí s nejrůznějšími zákoutími a možnostmi úkrytu.

Květináče s pokojovými rostlinami

Malé oblázky jsou vynikající volbou pro zdobení květináčů uvnitř domu. Mohou pomoci udržet půdu vlhkou a zároveň dodají vašim rostlinám přírodní vzhled. Vyberte oblázky, které barevně ladí nebo naopak kontrastují s barvami vašich rostlin. Skvěle se kamínky vyjímají i ve velkých skleněných vázách, kde mohou být kombinovány s vodními rostlinami. Velikost kamínků by měla odpovídat velikosti květináče a jejich barvu přizpůsobte listům a květům přítomných rostlin.

Stolní dekorace

S pomocí oblázků si můžete vytvořit originální a stylové stolní dekorace, které dodají šarm a eleganci každé společenské události, ale i běžnému stolování. Středové aranžmá s oblázky doplňte svíčkami nebo skleněnými prvky. Pro ještě zajímavější efekt můžete oblázky uspořádat na zrcadlovou podložku, která zvýrazní světlo svíček a dodá dekoraci hloubku. Dekorace se skvěle hodí na konferenční nebo jídelní stoly jako elegantní doplněk pro různé příležitosti.

Kreativní umělecká díla

Pokud ve vás dřímá umělec a lákají vás vlastnoručně tvořené projekty, nabízejí vám oblázky nekonečné možnosti. Tvořte mozaiky, obrazy, sochy, využijte nejrůznější velikosti, tvary a barvy a vytvořte unikátní umělecká díla, která odrážejí váš osobní styl. Výborně vypadají třeba kamínky na okrajích zrcadla nebo fotorámečků, v podobě úchytek jimi lze třeba vylepšit nábytek.

Inovativní dekorace pro vaši domácnost

Oblázky nabízejí širokou paletu možností pro dotvoření každého interiéru. Ať už se rozhodnete pro nenápadnou dekoraci, nebo chcete z oblázků vytvořit výrazný designový prvek, vždy přinesou kousek přírody a pohody do vašeho domova. Nebojte se experimentovat a nechte svou kreativitu, aby váš domov obohatila o jedinečné a osobité prvky.

Lucie Ederová
Autor

Lucie Ederová

Lucka je milovnicí přírody a udržitelnosti. Od malička byla vedená k pohybu venku a k hlubokému respektu k přírodě. Velkou část dětství pobíhala po jesenických lesích, v mládí předávala zkušenosti na táborech a několik let vedla turistickou skupinu. Díky pobytům na chatě přišla do kontaktu s vytápěním a přípravou topiva na zimu již v útlém věku, a i dnes si ráda po náročném dni odpočine u hořícího krbu.

Zájmy: příroda, turistika, četba