Bílé oblázky Thassos jsou perlou zahrady

Drobné bílé oblázky Thassos jsou z vysoce ceněného typu mramoru. Je známý pro svou čistotu a zářivou barvu při jemné zrnitosti. Seznamte se s ním.

Drobné bílé oblázky Thassos jsou z vysoce ceněného typu mramoru. Pochází z ostrova Thassos v severním Egejském moři, který je součásti Řecka. Tento unikátní materiál je známý pro svou čistotu a zářivou barvu při jemné zrnitosti. To z něj činí oblíbenou surovinu pro sochaře, na stavební projekty a dekorativní účely.

Jedinečné vlastnosti řeckých bílých oblázků

Mramor z Thassos je oceňován díky své estetické stránce a vynikajícím fyzikálním vlastnostem. Je extrémně tvrdý, odolný vůči poškrábání a velmi dobře snáší různorodé povětrnostní vlivy včetně mrazu. Proto je optimálním materiálem pro vnitřní i vnější použití. Jeho krystalická struktura navíc zajišťuje dlouhotrvající lesk a snadnou údržbu. Obsahuje drobné štěpné plošky, které se na slunci třpytí a vytváří efekt čerstvě napadaného bělostného sněhu.

Zdroj: Freepik

Kde najde bílý oblázek využití?

Neutrální oblázky Thassos se snadno kombinují s ostatními materiály a barvami, což umožňuje vytvářet sofistikované a elegantní designy. Skvěle vypadají cestičky a další pochozí plochy vyplněné valounky. Dále vytváří luxusní dekorační a květinové záhony pravidelných tvarů, ale i spirály nebo abstraktní vzory. Dokonale uhlazeně vypadají vyplněné skleněné nádoby. Drobná frakce je perfektní do kamenných koberců.

Proč jsou oblázky Thassos bílé?

Na bájném ostrově Sirén se těží jeden z nejkvalitnějších mramorů v Řecku. Byl použit jako stavební materiál pro antické chrámy, svatyně a sochy ve Středomoří a Turecku. Jeho historie začíná při uzavírání pradávného oceánu Tethys, kdy se v průběhu horotvorných procesů Alp dostal z mořského dna až na povrch. Mezi tou dobou a současností prošel metamorfózou za pomoci vysokého tlaku a teploty. Je obzvláště čistý a má vysoký obsah kalcitu bez příměsí. Tato prakticky stoprocentní čistota je zodpovědná za bělost oblázků.

Jak přichází na svět mramorové oblázky do zahrady?

Těžba mramoru na Thassosu je důležitou částí místní ekonomiky. Lomy se nachází na celém ostrově a z nich se vybírá nejkvalitnější surovina. Bloky horniny se řežou pomocí speciálních pil a lan pokrytých diamantovým prachem. Materiál na oblázky je rozdrcen a vytříděn do odpovídající frakce. Pak následuje zakulacení ostrých hran ve velkých bubnových tromlovacích strojích pomocí různých brusiv. Následně se nově vzniklé zakulacené kamínky propláchnou a zbaví brusiva. Po vytřídění jsou připravené k expedici.

Závěrem o zářivých bílých oblázcích z Řecka

V dnešním světě, kde se klade důraz na kvalitu a trvanlivost, se mramorové oblázky Thassos stávají synonymem pro luxus a nadčasovou krásu. Jich použití v interiéru nebo exteriéru nejen zvyšuje hodnotu nemovitosti, ale také přidává objektu a pozemku jedinečný charakter a styl. Ať už jde o moderní minimalistický design nebo tradiční luxusní vzhled, tyto valounky dokáží splnit všechny estetické požadavky a překonat očekávání těch nejnáročnějších klientů.

Hana Vytopilová
Autor

Hana Vytopilová

Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.

Zájmy: geologie, ekologie, fotografie, dostihy