5 tipů, jak využít kameny na zahradě

Máte mnoho možností, jak stvořit nádhernou kamennou oázu plnou klidu - ideální místo pro vaši relaxaci. Inspirující jsou skalky i zenové zahrady.

Kameny patří do každé zahrady. Vytvoří divokou nebo naopak klidnou atmosféru. Můžete je mít spojené se vzpomínkami a dokážou tvořit dominantu celého pozemku. Je mnoho možností, jak vytvořit kamenné zahrady, kde zeleň je pouhý doplněk.

Skalky a skalkové zahrady

V našich podmínkách je nejvíce obvyklé, že okrasné zahrady s kameny mají klenot v podobě skalky. Pro ně jsou charakteristické velké kameny s mezerami zasypanými drobnými kamínky a teplomilnými a suchomilnými rostlinami. Další možností je zaměření skalek na vápenomilné rostliny doplněné mramorem. Azalky v době květu vypadají velmi efektně a je nutné použít kameny vhodné pro kyselomilné rostliny, jako je láva. Méně často uvidíte skalkové zahrady, kde většinu terénu pokrývají kameny a rostliny jen doplňují a dodávají krásu.

Zídky a chodníky z kamenů

Do českých zahrad také patří suché zídky tvořené na sobě skládanými kameny a doplněné rostlinami, které si libují ve vysokých teplotách a jen občasném zavlažení. Často jsou k vidění chodníčky z velkých kamenů, jejichž mezery jsou vysypané drobnou kamennou drtí a občasně vysazené intenzivně vonící bylinky jako mateřídouška. Kdykoliv projdete v těsné blízkosti bylinky, krásně zavoní. Valounky posbírané na cestách můžete částečně zapustit do betonového chodníku a při procházce vzpomínáte na krásnou dovolenou.

Zdroj: Freepik

Japonské zahrady

Japonské zahrady jsou v našich končinách exotickou záležitostí. Tyto okrasné zahrady s kameny jsou plné solitérních stromů, bonsají, potůčků s mosty. Chodníčky jsou vysypané kamennou drtí. Ty vás vedou v obloucích přes zahradu do různých zákoutí. Kamenné drtě se využívají i jako zásyp větších ploch a podklady pro bonsaje, které pomáhají rychlejšímu odtoku vody po zalití. Dalším prvkem zahrad jsou solitérní kameny obklopené drobnými okrasnými kamínky. V japonských zahradách také často naleznete kamenitá jezírka s köi kapry.

Zenová zahrada

Zenová zahrada je speciálním a jedinečným příkladem kamenné zahrady. Pečlivě uložené kameny, mechy a hrabaný štěrk vytváří stylizované krajiny. Tyto miniaturní scenérie z kamenů mají svá pravidla – solitérní kameny musí být vzpřímené, nesmí ležet nebo být podpírané. Pro stylizované moře se častěji používá štěrk, který je pravidelně uhrabávaný. Při aranžování vln v jemném štěrku dokonale vyčistíte svou mysl. Klasické zenové zahrady najdete v zen-buddhistických chrámech v Kjótu v Japonsku.

Zdroj: Freepik

Zklidnění mysli

Kamenné zahrady naleznete v našich podmínkách méně často, ale péče o ně a jejich estetika mnoho lidí naplňuje spokojeností. Takové zahrady můžete stále zdokonalovat, a přitom nacházet vnitřní klid. I když jsou kameny stálé, dynamiku spatříte v proměnách doplňkových rostlin během ročních období. Při práci se štěrkem v zenových zahradách zklidníte rozjitřenou mysl v dnešní uspěchané době.

Kde nakoupíte

V případě, že plánujete realizaci kamenné zahrady nebo se chystáte na změny, v naší nabídce naleznete bohatý výběr pytlovaných kamenů pro různé účely - ostrohranné i ohlazené. Každý pytel váží 25 kg a má praktický ventil. Pokud část zbyde, můžete jej uzavřít a později znovu použít, aniž by kameny byly vystaveny negativním přírodním vlivům.

Hana Vytopilová
Autor

Hana Vytopilová

Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.

Zájmy: geologie, ekologie, fotografie, dostihy