Kameny kolem domu pro okrasu a odvodnění

Přírodní materiály mají schopnost ovlivnit design a přidají speciální atmosféru. Zajímá vás, jak efektivně využít kameny kolem domu? Poradíme jak na to!

Když přemýšlíte o tom, jak zvýšit atraktivitu vašeho příbytku zvenčí, jsou jednou z možností okrasné kameny. Tyto přírodní materiály mají schopnost výrazně ovlivnit design a přidají speciální atmosféru. Zajímá vás, jak efektivně využít kameny kolem domu? Poradíme, jak s nimi pracovat, a které materiály mají ty nejlepší vlastnosti v oblasti praktických výhod a estetiky.

Oblázky kolem domu pro funkčnost a estetiku

Při dešti dochází k odkapávání vody ze střechy, což může pomalým tempem podmáčet základy domu a zdivo. To vše je dobrým důvodem pro vytvoření okapového chodníčku, který napomáhá odvedení vlhkosti. Kačírek nebo štěrk umožňují rychlý odtok dešťové vody do půdy vzdálené od základové desky. A navíc zvýrazní a vyzdobí kontury samotné budovy různě zbarveným kamenným materiálem.

Co dát kolem domu pro maximální designový efekt?

Pro okapový chodníček se zpravidla využívají prané říční valouny z lokálních pískoven. Jejich základní výhodou je chemická inertnost, mechanická odolnost prověřená vodním tokem a velmi příznivá cena. Ale praný kačírek je velmi pestrý, což nemusí ladit se strohou moderní architekturou. Řešení nabízí odolné varianty z italského mramoru, které mají jednotnou barvu. Vždy je možná volba mezi dvěma technikami. Jsou to dokonalé sladění odstínů nebo stvoření absolutního kontrastu kamenů kolem domu.

Zdroj: Freepik

Vyberete valouny nebo štěrk kolem domu?

Použití štěrku kolem základů domu může vytvořit kontrastní rozdíl mezi budovou a okolím – mezi rozeklaným a hladkým povrchem. Tato textura může být vizuálně atraktivní a zvýrazní krásu jednoduché až strohé architektury. Na jednotlivých ploškách se láme světlo a odráží se do okolí. Naopak valouny jsou synonymem pro eleganci a přirozenou krásu dokonalého tvaru. Jsou ideální pro vytvoření klidného a uvolněného prostředí. Voda po nich stéká s lehkostí.

Které konkrétní kamínky kolem domu vyberete?

Eleganci ztělesňuje bílý mramor Bianco Carrara, který pochází z Apuánských Alp v Toskánsku. Kdo chce být pokračovatelem renesančních umělců, volí tuto surovinu. Nero Ebano je symbolem decentní černé, hodí se ke všem tónům fasády. Zlatý Giallo Siena rozsvítí zastíněné strany budov. Tlumeně červený krystalický vápenec Rosso Verona přináší romantickou náladu, jakou zažívali Romeo a Julie. Všechny tyto varianty jsou dostupné v dekorativních drtích i valouncích.

Jak na okapový chodníček s kameny kolem domu?

Prvním krokem je příprava vyspádovaného příkopu o hloubce 50 cm se sklonem od domu. Následuje izolování zdiva a základové desky pomocí speciální folie. Na dno jámy se rozprostře geotextilie. Do připraveného prostoru se vysype kačírek nebo stavební štěrk do výšky 15 cm pod okraj. Není důvod plýtvat okrasnými kameny pro vysypání tohoto prostoru. Následuje příprava obrubníků, které se usazují do betonu. Na to navazuje vyplnění zbylého místa valouny nebo drtí z exkluzivního materiálu, které dodají zvolený efekt.

Už víte, jaké kameny kolem domu vyberete?

Estetika a funkčnost jdou ruku v ruce, proto jsou kameny kolem domu nepostradatelným prvkem. Oblázky zajišťují efektivní odvodnění a zároveň přispívají k estetice vašeho příbytku. Ať už jde o lokální kačírek, elegantní italský mramor, nebo jiné varianty, výběr suroviny umožňuje harmonické sladění nebo překvapující kontrast. Vytváření okapových chodníčků s horninami nejenže chrání nemovitost, ale zároveň ji obklopuje atmosférou, která odráží váš osobní styl a vkus.

Hana Vytopilová
Autor

Hana Vytopilová

Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.

Zájmy: geologie, ekologie, fotografie, dostihy