Znáte nejtvrdší nerost?

Ve světě minerálů existuje jedna hvězda, která vyniká svými neobyčejnými vlastnostmi. Nejtvrdší nerost je v přírodní formě velmi nenápadný. Znáte ho?

Ve světě minerálů existuje jedna hvězda, která vyniká svými neobyčejnými vlastnostmi. Nejtvrdší nerost je v přírodní krystalové formě velmi nenápadný. Jeho lehce mléčný povrch je matný. Ale pod tím vším se skrývá velká síla. Zdolá všechny ostatní minerály a není pro něj těžké vyvrtat díru. Snem každé ženy je vlastnictví tohoto šperkařského pokladu s dokonalou brilancí. Znáte ho? Je to diamant, král všech kamenů.

Představuje se nejtvrdší nerost na světě

Diamant je přírodní minerál, který je známý jako nejtvrdší nerost. Vyniká vysokým indexem lomu světla, což mu dodává jedinečné barevné plamínky při šperkařském vybroušení. Chemicky je tvořen čistým uhlíkem, který se vyskytuje v krystalické formě.

Diamanty se vytvářely pod vysokým tlakem a teplotou hluboko v zemské kůře a na povrch se dostal vulkanickou činností. Jeho mateční hornina se jmenuje kimberlit, ale velmi rychle zvětrává v základní elementy. Proto se nejtvrdší nerost zpravidla vyskytuje v sedimentech. O tom, co je to nerost, si můžete přečíst v našem dřívějším článku.

Zdroj: Freepik

Jak dostat z nejtvrdšího nerostu to nejlepší?

Na pohled nehezké krystaly jsou ve tvaru dvou protilehlých pyramid s charakteristickým naleptáním ploch. Pokud se do něj pustí špičkový brusič, vykouzlí z něj pravý poklad. Briliantový výbrus je nejpopulárnější a nejznámější typ výbrusu diamantů. Tato forma výbrusu je navržena tak, aby maximalizovala jiskření, třpyt a ohnivost nejtvrdšího nerostu.

Obvykle obsahuje 58 faset, ale může jich být i více v nově vytvořených moderních variantách. Do briliantu se brousí mnoho minerálů, proto tento název není zárukou k zakoupení diamantu.

Podle čeho se určí, který nerost je nejtvrdší?

Pro porovnání všech nerostů byl vynalezen speciální standard. Jmenuje se Mohsova stupnice a funguje na jednoduchém principu: minerál s vyšší tvrdostí může poškrábat ty měkčí. Každý z nich má přiřazenou hodnotu od 1 (mastek) do 10 (diamant). Tato stupnice je stanovena relativně vzhledem k těmto referenčním materiálům. Pro přesnější a kvantitativní měření se používají i jiné metody, jako je Vickersova nebo Brinellova. Ty měří odolnost materiálů proti pronikání pod definovaným zatížením.

Odolní kolegové nejtvrdšího nerostu

S hodnotou 9 podle Mohse je korund hned za diamantem. Tento minerál je známý zejména díky svým drahokamovým variantám – rubínu a safíru. Korundy se také používají v průmyslových aplikacích, například jako abrazivo a v komponentech hodin. Odolností se známkou 8 se pyšní topaz. Je známý svou širokou škálou barev – od čiré přes modrou, zelenou, žlutou, oranžovou, růžovou až po načervenalou. Topaz se často používá ve šperkařství.

Existují materiály, které překonají nejtvrdší nerost?

Výzkumy laboratoří se zaměřují na syntetické suroviny, které by mohly překonat přírodní klenot. Tyto nové materiály mohou otevřít dveře k revolučním průmyslovým aplikacím. Jedním z nich je ADNR (kompozitní materiál z diamantových nanotrubek), který má potenciál pro použití ve vrtacích a řezacích nástrojích. Dále je to wurtzit-bórnitrid, který se namísto uhlíkových atomů skládá z atomů bóru a dusíku. Hodí se do extrémních teplotních a tlakových podmínek. Třetí je kubický bórnitrid - je vhodný pro použití v chemicky agresivních prostředích.

Hana Vytopilová
Autor

Hana Vytopilová

Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.

Zájmy: geologie, ekologie, fotografie, dostihy