Zakládání skalky není těžké. Poradíme, jak na to!

Myslíte si, že zakládání skalky je složité? Přesvědčíme vás, že to může být jednoduché a příjemné. Tento malebný přírodní prvek budete chtít ve své zahradě!

Myslíte si, že zakládání skalky je složité? Přesvědčíme vás, že to může být jednoduché a příjemné. Základem je pochopení, co je skalka. Jde o malebný přírodní prvek, který můžete mít ve své zahradě. Představuje miniaturizovanou krajinu. Je to pečlivě navržený prostor, který odráží krásu a rozmanitost přírody. Využívá velké ostrohranné kameny a specializované rostliny, které jsou odolné vůči drsnějším podmínkám. To vše společně vytváří jedinečný a udržitelný ekosystém.

Hlavní smysl skalky v zahradě

V založení skalky se odráží jak umělecké cítění, tak znalost zahradnictví. Tento krásný a funkční prvek může být centrem pozornosti nebo i klidným útočištěm pro relaxaci. Ať už jste zkušený zahradník nebo nadšený začátečník, skalka na zahradě přináší nejen radost z půvabu přírody, ale také uspokojení z vlastní originální tvorby.

Výroba skalky – jaké kameny a rostliny?

Úspěšným způsobem, jak založit skalku je pečlivé plánování. Vyberte si dostatečně osvětlené místo na vašem pozemku, které je chráněné před větrem. Důležitý je i kvalitní odtok vody u skalky na zahradě. Dalším krokem jsou dokonale zvolené okrasné kameny na skalku. Preferujte přírodně zbarvené lámané okrasné kameny na skalku pro maximální autenticitu. Pokud přijde na řadu otázka na téma skalka a skalničky, je dobré zaměřit se na rostliny, které jsou vhodné pro danou klimatickou oblast a půdní podmínky.

Zdroj: Freepik

Zakládáme skalku od počátku

Tvorba skalky je podmíněná dokonalou přípravou terénu. U zahradní skalky v rovině je potřeba připravit zvlnění, které dodá přirozený design horského terénu. Prioritou je odstranění všech druhů plevele a zbytečné vegetace. Následuje zušlechtění půdy štěrkem pro dostatečnou propustnost. Kameny potřebují být stabilní a bezpečně uspořádané. Proto musí být minimálně z jedné třetiny zapuštěné. Poté můžete přistoupit k výsadbě rostlin na skalku, přičemž pamatujte na to, aby každá měla dostatek prostoru k růstu.

Jak vytvořit skalku, kterou nikdo nemá?

Přemýšlíte o zakládání skalky, ale váš prostor je omezený? Vertikální zahradní skalka může být řešením, které hledáte. Tento typ je ideální pro urbanistické prostředí, balkony nebo malé dvorky. Místo rozprostření na zemi je vše uspořádáno na stěnách nebo speciálních konstrukcích. Vyberte flóru vhodnou pro svislý růst, která je odolná a nevyžaduje mnoho údržby. Samotná stavba skalky spočívá v dokonalém vrstvení a zajištění kamenů proti pádu. Nutné jsou stabilní „kapsy“ pro půdu, kde bude růst vegetace.

Jak udělat skalku pro každodenní meditaci?

Zenová skalka je známá pro svůj minimalistický design. Jde o umělecké vyjádřením klidu a rovnováhy. Charakteristické pro ni je použití jednoduchých prvků, jako jsou dominantní velké ostrohranné stojící kameny a písek či jemný štěrk. Tyto prvky jsou uspořádány tak, aby vytvořily scénu, která napodobuje přírodní mořskou krajinu s ostrovem či skalisky v malém měřítku.

Už víte, jak na skalku?

V zásadě je nejvíc uspokojujícím procesem zakládání skalky podle svého vkusu. Potěšení z vlastní umělecké a zahradnické tvorby se nic nevyrovná. Pokud jsou dodržována základní pravidla v podobě kvalitní drenáže v zemině, která zabrání vyhnívání kořenů, využití ostrohranných kamenů přírodního vzhledu, sadby vysoce specializovaných suchomilných rostlin, je každé originální alpinium dokonalé.

Hana Vytopilová
Autor

Hana Vytopilová

Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.

Zájmy: geologie, ekologie, fotografie, dostihy