Jak se realizuje okrasná zahrada ve svahu?

Okrasná zahrada ve svahu je velkou příležitostí k vytvoření jedinečné a působivé expozice zahradnického umu. Zaujměte každého návštěvníka!

Při zamyšlení nad vytvoření dokonalé zahrádky, je obvyklé uvažovat o rovinatém terénu. Ale co když je pozemek se sklonem? Mnozí majitelé pozemků si myslí, že svahovitý terén může být výzvou. Ale ve skutečnosti se jedná o velkou příležitost k vytvoření jedinečné a působivé expozice zahradnického umu, která zaujme každého návštěvníka. V tomto článku se dozvíte, jak se může vytvořit okrasná zahrada ve svahu, která bude dekorativní.

Jak se připravit na okrasnou zahradu ve svahu?

Plánování začíná pečlivou úvahou. Jen tak okrasné zahrady ve svahu dosáhnou harmonie mezi estetikou a funkčností. Zjistěte sklon a směr svahu, sluneční expozici a jaký typ půdy máte k dispozici. Tyto informace pomohou určit vhodné rostliny a místa pro jejich umístění. Můžete zvážit terasový systém, kde vytvoříte několik úrovní zahrady s pomocí kamenných zídek, schodů nebo betonových tvárnic, které je možné osadit. Tyto terasy budou sloužit jako zóny, kde budou růst libovolné nebo jednotné druhy rostlin doplněné dekoračními kameny.

Zdroj: Freepik

Jaká flóra se hodí do okrasné zahrady ve svahu?

Při výběru rostlin pro svahovitý terén se zaměřte na druhy, které jsou odolné vůči erozi a mají dobrou schopnost udržovat půdu na místě. Skalničky, trvalky, keře a stromy s hlubokými kořeny jsou výbornou volbou. Plazivé rostliny s převislými větvemi a oddenky mohou být úžasným doplňkem na svazích. Potlačí růst plevelů. Dbejte také na různorodost flóry, abyste vytvořili atraktivní a pestrou zahradu. Pokud máte možnost, zvažte vysazení původních druhů, které jsou přizpůsobené místnímu prostředí a klimatu.

Jak vypadá realizace zahrady ve svahu?

Začněte vytvářet terasy odspodu směrem nahoru. Postavte první schod na nejnižším bodě svahu a pokračujte ve stavbě dalších. Ujistěte se, že vše bude postaveno s ohledem na přirozený sklon, což zabrání nestabilitě. Během výstavby zahrňte do plánu zavlažovací a drenážní systémy v podobě přimíchání štěrku. Zajistí optimální růst rostlin a minimalizují odplavení zeminy. Schody a cestičky jsou nezbytnými prvky v okrasné zahradě na svahu. Umožní pohodlný pohyb a budou sloužit jako spojovací prvky mezi terasami.

Jaké užitné a dekorační kameny se hodí do svažitých zahrad?

Pro údržbu a pohyb mezi jednotlivými terasami jsou ideální nášlapné kameny z přírodních hornin. Dokonale zapadnou do prostředí díky své rustikální podobě a navíc jsou protiskluzové. Jsou vybrané z odolných materiálů, které vydrží všechny druhy počasí včetně silných mrazů. Pro dekorování se hodí drobné drtě, zejména z mramoru nebo lávy. Napomáhají vsakování srážek do půdy a zadržení optimální vlhkosti, která podporuje správný růst rostlin. Zakomponované větší okrasné kameny udrží přirozený vzhled horského terénu.

Jaká specifika má moderní zahrada ve svahu?

Nejvýraznějším prvkem v moderní zahradě ve svahu jsou betonové tvárnice nazývané „svahovky“. Jde o odlitky, které v sobě mají prostor a skládají se na sebe. Pro stabilizaci se vyplňují zeminou, do které je možné zasadit jeden druh rostliny. To zabrání jejímu rozšiřování nad rámec vymezeného místa. Povrch v bezprostředním okolí flóry se zasypává okrasnou drtí nebo doplní velkým kamenem. Tato kombinace funguje lépe než mulčovací kůra, protože je mnohem trvanlivější, udržuje stálou teplotu a vlhkost.

Jaké výhody mají okrasné zahrady ve svahu?

Největší pozitivní vlastností terasovitých zahrad je jejich schopnost využít nepřístupné nebo strmé svahy na pozemku. Kamenné zídky, schody a různé úrovně dodávají estetickou strukturu a charakter. Lze je designovat tak, aby ladily s architekturou domu a okolní krajinou. Terasy umožňují vytvořit různé zóny s vlastními účely od volného růstu okrasných rostlin přes pěstování ovoce a zeleniny až po relaxační zónu a letní grilování. Záhony jsou lehce přístupné, snadno udržovatelné a flóře dopřejí dostatek slunečního svitu.

Hana Vytopilová
Autor

Hana Vytopilová

Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.

Zájmy: geologie, ekologie, fotografie, dostihy