Odvážné srovnání Moonstone vs. opál

Zajímavý souboj estetických materiálů nabízí zamyšlení o rozdílech vápence Moonstone vs. opál v jakékoliv formě. Chcete vědět, jak dopadne?

Zajímavý souboj estetických materiálů nabízí zamyšlení o rozdílech vápence Moonstone vs. opál v jakékoliv formě. Jedná se o naprosto odlišné suroviny, s unikátními vlastnostmi a použitím. Zajímá vás, jak dopadne tento střet kamenného ementálu s drahokamovým minerálem? Následující řádky vám napoví.

Zahradní vápenec

Moonstone je typ kalcitické horniny. Je přirozeně děrovaný, protože se vlivem srážkové vody a selektivní stálosti rozpustila méně odolná část. Jedná se o okrasný kámen, který se díky svému estetickému designu výborně hodí do skalek nebo exotických typů zahrad. Vápenec je plně mrazuvzdorný. Hodí se k rostlinám, které mají v oblibě zásadité pH. Jsou to například orchideje s výskytem v mírném klimatickém pásu, koniklece, brsleny nebo šlechtěné javory a buky.

Kde lze najít Moonstone?

V krasových oblastech se vyskytují tzv. škrapy. Jsou to obnažené vápence, které rozleptala srážková voda obohacená o CO2 z ovzduší. Tyto ostré útvary jsou plné děr. Druhou možnou formou je travertin. Ten se i v současnosti usazuje z horkých roztoků bohatých na CaCO3. Jejich přirozeným nebo strojovým ohlazením vzniká porézní okrasný kámen. Tato surovina se do České republiky dováží ze zahraničí, protože u nás je každý kras vyhlášen jako zvláště chráněné území. A masivní travertin je spíše vzácností.

Zdroj: Freepik

Přírodní opál a jeho vlastnosti

Amorfní forma SiO2 s vysokým zastoupením vody ve hmotě se nazývá opál. Využití je v zásadě jednoduché – hodí se jako sbírkový nebo šperkařský materiál. Ve vzácných případech obsažené kuličky H2O odráží světlo v duhových barvách. To z něj dělá vyhledávanou formu kamenů na broušení. Tyto opály jsou k nalezení v Africe či Austrálii. V naší oblasti jde o raritní vzorky. Některé pestře zbarvené varianty bez opalescence obsahují manganové dendrity, které připomínají větvičky či stromy.

Je opál minerál vhodný do zahrady?

Jde o první formu vysrážení z gelového křemičitého roztoku a je bez krystalické struktury. Nelze od něj očekávat jakoukoliv chemickou odolnost. Při kontaktu s vnějším prostředím ztrácí český přírodní opál průhlednost a barvu. Velmi často vysychá i v interiéru. Stává se z něj lehký bílý materiál, ve kterém zůstanou zachované pouze dendrity. Když zaprší, do struktury se znovu dostane voda a kámen získává zpět svůj původní odstín. Avšak jde o krátkodobý efekt. Drahý opál je velmi finančně náročný, proto je umístění v zahradě plýtváním.

Jaký je výsledek souboje Moonstone vs. opál?

Oba kameny mají své kouzlo. Pro kamenné zahrady všech druhů je nejvhodnější Moonstone. Opál je plným vítězem v oblasti šperkařství a sběratelství. V zahradě formu křemene využijí ti, kteří se rádi prochází za deště. Jen tak si lze plně užít návrat barvy. Horniny a minerály představují jedinečné variace přírodní krásy. Každý z nich je dokonalý ve své specifické oblasti použití a ilustrují širokou škálu možností, které nám planeta Země nabízí.

Hana Vytopilová
Autor

Hana Vytopilová

Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.

Zájmy: geologie, ekologie, fotografie, dostihy