Odvážné srovnání Moonstone vs. opál
Zajímavý souboj estetických materiálů nabízí zamyšlení o rozdílech vápence Moonstone vs. opál v jakékoliv formě. Chcete vědět, jak dopadne?
Zajímavý souboj estetických materiálů nabízí zamyšlení o rozdílech vápence Moonstone vs. opál v jakékoliv formě. Jedná se o naprosto odlišné suroviny, s unikátními vlastnostmi a použitím. Zajímá vás, jak dopadne tento střet kamenného ementálu s drahokamovým minerálem? Následující řádky vám napoví.
Zahradní vápenec
Moonstone je typ kalcitické horniny. Je přirozeně děrovaný, protože se vlivem srážkové vody a selektivní stálosti rozpustila méně odolná část. Jedná se o okrasný kámen, který se díky svému estetickému designu výborně hodí do skalek nebo exotických typů zahrad. Vápenec je plně mrazuvzdorný. Hodí se k rostlinám, které mají v oblibě zásadité pH. Jsou to například orchideje s výskytem v mírném klimatickém pásu, koniklece, brsleny nebo šlechtěné javory a buky.
Kde lze najít Moonstone?
V krasových oblastech se vyskytují tzv. škrapy. Jsou to obnažené vápence, které rozleptala srážková voda obohacená o CO2 z ovzduší. Tyto ostré útvary jsou plné děr. Druhou možnou formou je travertin. Ten se i v současnosti usazuje z horkých roztoků bohatých na CaCO3. Jejich přirozeným nebo strojovým ohlazením vzniká porézní okrasný kámen. Tato surovina se do České republiky dováží ze zahraničí, protože u nás je každý kras vyhlášen jako zvláště chráněné území. A masivní travertin je spíše vzácností.
Zdroj: Freepik
Přírodní opál a jeho vlastnosti
Amorfní forma SiO2 s vysokým zastoupením vody ve hmotě se nazývá opál. Využití je v zásadě jednoduché – hodí se jako sbírkový nebo šperkařský materiál. Ve vzácných případech obsažené kuličky H2O odráží světlo v duhových barvách. To z něj dělá vyhledávanou formu kamenů na broušení. Tyto opály jsou k nalezení v Africe či Austrálii. V naší oblasti jde o raritní vzorky. Některé pestře zbarvené varianty bez opalescence obsahují manganové dendrity, které připomínají větvičky či stromy.
Je opál minerál vhodný do zahrady?
Jde o první formu vysrážení z gelového křemičitého roztoku a je bez krystalické struktury. Nelze od něj očekávat jakoukoliv chemickou odolnost. Při kontaktu s vnějším prostředím ztrácí český přírodní opál průhlednost a barvu. Velmi často vysychá i v interiéru. Stává se z něj lehký bílý materiál, ve kterém zůstanou zachované pouze dendrity. Když zaprší, do struktury se znovu dostane voda a kámen získává zpět svůj původní odstín. Avšak jde o krátkodobý efekt. Drahý opál je velmi finančně náročný, proto je umístění v zahradě plýtváním.
Jaký je výsledek souboje Moonstone vs. opál?
Oba kameny mají své kouzlo. Pro kamenné zahrady všech druhů je nejvhodnější Moonstone. Opál je plným vítězem v oblasti šperkařství a sběratelství. V zahradě formu křemene využijí ti, kteří se rádi prochází za deště. Jen tak si lze plně užít návrat barvy. Horniny a minerály představují jedinečné variace přírodní krásy. Každý z nich je dokonalý ve své specifické oblasti použití a ilustrují širokou škálu možností, které nám planeta Země nabízí.