Jak použít nášlapné kameny na zahradě?

Mezi základní prvky v zahradách patří pěšinky nebo nášlapné kameny uvnitř okrasných či zeleninových záhonů. Víte, jak je správně uložit?

Mezi základní prvky v zahradách patří pěšinky nebo nášlapné kameny uvnitř okrasných či zeleninových záhonů. I v nevlídném deštivém počasí zařídí, že obuv zůstane čistá při práci na vašem pozemku. V poslední době se objevily šlapáky z vysoce odolného indického pískovce v různých barevných odstínech, který s lehkostí odolá všem povětrnostním podmínkám včetně mrazů.

Nášlapný kámen v historii zahradnictví

Šlapáky byly běžné už v zahradách našich předků. V té době se běžně využívala černá vrstevnatá břidlice, rula či žula, které je možné snadno opracovat do plochých tvarů. Nejlepší volbou byla zpravidla surovina z nejbližšího zdroje těžby. K areálům klášterů a far zpravidla patřily přilehlé pozemky, kde jeptišky a mniši pěstovali okrasné rostliny, také ovoce a zeleninu pro vlastní spotřebu. Pro nášlapné kameny využívali zbytky horninových materiálů, které sloužily na budování církevních staveb.

 

Zdroj: Freepik

Moderní nášlapné kameny pro všechny druhy zahrad

Mezi současnou nabídkou lze najít materiály s optimálními vlastnostmi, jako je jednoduché zpracování do vodorovných ploch o nízké tloušťce. Jsou to černé břidlice, různobarevné pískovce, případně světlé nebo narůžovělé granity. Zapouští se do trávníků nebo umisťují do záhonů, kde každému dodají jistý krok. Nepravidelné zaoblené tvary umocňují přírodní materiál, který dokonale doplní roubenku i současnou architekturu.

Indický pískovec je základ pro kvalitní nášlapy

V otázce odolnosti a jakosti vedou importované pískovce z Indie. Těží se v blízkosti a v podhůří Himaláje. Pískovcové nášlapné kameny jsou enormně kompaktní díky silnému horninotvornému tlaku v průběhu vzniku místních pohoří. Vynikají obzvlášť v mrazuvzdornosti a dobře vzdorují i opotřebení běžnou chůzí. Vlivem slunečního svitu, deště a sněhu získají originální patinu, která jim propůjčí jedinečnost.

Jak správně umístit nášlapy z kamenů?

Každý kus je nutné uložit tak, aby byl ve správné poloze vůči terénu. V trávníku je nutné nášlapný kámen zapustit pod úroveň povrchu, aby nebránil pravidelnému sekání a údržbě porostu. Oproti tomu v hlíně uvnitř záhonu musí vyčnívat. Předchází to ušpinění obuvi zeminou. Vzdálenost mezi středovými body jednotlivých šlapáků musí odpovídat průměrné délce kroku. Výhodou je, když je jejich okolí obklopené valounky nebo drtí. To vytváří kontrast a vyzdvihne tvar a strukturu velkých ploch přírodních hornin.

Dokonalé osazení šlapáků

Ten jediný správný postup tvorby chodníků se šlapáky spočívá v precizní přípravě podkladu. Prvním krokem je vykopání prostoru pro jednotlivý kámen s přesahem 5 až 10 cm při zapuštění do trávníku. Následuje přidání spodní vrstvy pro lůžko ze štěrku a následně přidání písku, do kterého se položí každý exemplář. V případě obklopení kameny se vytváří lůžko pro šlapák a jeho okolí se obsype oblázky či drtí. Další možností je usazení do betonové plochy.

Hana Vytopilová
Autor

Hana Vytopilová

Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.

Zájmy: geologie, ekologie, fotografie, dostihy