Jak vyčistit kameny na zahradě?

Okrasné kameny a oblázky potřebují pravidelnou péči, aby stále zdobily vaši zahradu. Přečtěte si, jak je správně vyčistit a další tipy na jejich údržbu.

I trvale krásné horniny potřebují pravidelnou péči, aby dlouho zdobily váš pozemek. Čas a přírodní vlivy jsou nemilosrdné. Prach je všudypřítomný, obzvlášť v blízkosti frekventovaných silnic a ve městech. Kyselé deště změní bílý mramor na zažloutlý a mech roste extrémním tempem. Ptáte se, jak vyčistit kameny od těchto nánosů? Poradíme vám, jak okrasné kameny zbavíte omšelosti.

Jak se vyhnete zanášení kamenů?

Okrasné drobné valounky nebo kamenné drtě vytváří úžasný kontrast k živým rostlinám. Jenže zub času nahlodá i odolné materiály. Nejlepším způsobem, jak vyčistit kameny preventivně a jemně, je pravidelná údržba. U plošných prvků jako jsou záhony je vhodné pravidelné prohrabání. Tím, že se převrací strany, které jsou vystavené slunci a dešti, dochází k velmi pomalému až skoro nerozpoznatelnému opotřebení povrchu. Tímto způsobem předejdete náročnému čištění kamenů.

Zdroj: Freepik

Jak vyčistit přírodní kámen mechanicky?

Pokud máte větší lámané a nášlapné kameny, valouny nebo solitéry, nevyhnete se manuální práci s kartáčem. Zároveň jde o nejúčinnější způsob, jak vyčistit kameny od mechu. Začněte vydrhnutím klasickým rýžákem. Účinná je i špachtle. Pokud jsou v solitéru dutinky použijte tvrdý kartáček na zuby, který se dostane i do užších prostorů. Dalším krokem je umytí pomocí wapky, ta se dá sehnat zhruba od 1600,-. Samozřejmostí je zabezpečení kamenů před odřením o beton nebo jiné tvrdé povrchy při posunu.

Jak vyčistit kameny - chemický způsob

Posledním způsobem, jak čistit kameny je použití chemie. Není to příliš šetrný způsob k samotným horninám, minerálům a zároveň riskujete kontaminaci zahrady, ale někdy není zbytí. Běžně se využívá méně agresivní roztok saponátu, který doplňuje mechanické čištění. Nakonec nezapomeňte kamínky opláchnout čistou vodou. Ve specializovaných obchodech naleznete i chemické odstraňovače mechu. Stačí jimi mech postříkat a máte vystaráno.

Jak vyčistit kameny se žlutými vápnitými výkvěty?

Problematické jsou mramory, které nejsou příliš odolné. Nejlepším způsobem, jak vyčistit bílé kameny z krystalického nebo obyčejného vápence od zažloutlých výkvětů a povlaků, je krátké ponoření do roztoku soli a octa. To naruší povrch, kámen začne šumět a vy máte prostor vydrhnout jej. Nezapomeňte na důkladné opláchnutí čistou vodou a následné vysušení kamenů.

Začínejte vždy přírodním čištěním kamenů

Mechanické a vodní čištění kamenů vždy zkuste jako první variantu. Pokud se vám nedaří, sáhněte po chemických prostředcích. Když to nepomůže, zbývá jen obměna materiálu. Pokud usoudíte, že kamínky na vaší zahradě potřebují výměnu, podívejte se na širokou nabídku hornin a minerálů pro okrasné zahrady v našem e-shopu.

Hana Vytopilová
Autor

Hana Vytopilová

Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.

Zájmy: geologie, ekologie, fotografie, dostihy